Сортировать по:
Дате ·
Названию ·
Рейтингу ·
Комментариям ·
Просмотрам
Ar esama vietų, kuriose meteoritų nukrenta daugiau?
Meteoritai gali kristi į Žemę visur, ir nors nėra vietų, kuriose būtų saugiau, neverta dėl to būgštauti, nes dideli meteoritai nukrenta labai retai.
Pažvelgę į meteoritų išraustų kraterių žemėlapį pamatytume, kad jų tankis įvairiose vietose skiriasi. Pavyzdžiui, dykumose kraterių aptinkama kur kas daugiau – jie čia ilgiau išlieka, nes juos mažiau ardo vėjas, drėgmė, augalija ir kiti veiksniai. Dažniausiai meteoritų krateriai apauga augalais, iš jų telieka žaliuojančios kalvos, žyminčios kraterio pylimą. Esama išties didelių išlikusių kraterių, pavyzdžiui, Pietų Vokietijoje yra stambių meteoritų prieš 14 milijonų metų išrausti du krateriai. Didesnysis, Rieso krateris kadaise buvo 24 kilometrų skersmens. Kitas, mažesnis, 4 kilometrų skersmens Seinheimo krateris yra už 40 kilometrų. Nors geologiniu požiūriu abu krateriai gana jauni, juos pastebėti gali tik labai įgudęs geologas, tyrinėdamas specialias nuotraukas, darytas iš oro arba kosmoso. Manoma, kad Rieso kraterį išrausė 1,5 kilometro skersmens asteroidas. Smūgis buvęs toks stiprus, kad paveikė Europos dydžio teritoriją.
Dažnai skaitome apie gaisrus, kurių priežastis – savaiminis užsidegimas. O kas yra savaiminis užsidegimas?
Kartais savaiminis užsidegimas būna staigus, pvz., baltajam fosforui susijungus su ore esančiu deguonimi. Nors dažniausiai tai – lėtesnis procesas, kurį sukelia viena po kitos vykstančios cheminės reakcijos ir labai gera šiluminė izoliacija. Savaime užsidegti gali, pvz., žibale įmirkytas skudurėlis. Žibalui reaguojant su ore esančiu deguonimi išsiskiria šiluma, o kadangi skudurėlis veikia kaip izoliatorius, šiluma jame kaupiasi. Temperatūrai pakilus iki 200 laipsnių, skudurėlis užsidegs.
Kai kurių gyvūnų nėštumas trunka labai ilgai, jis kelis kartus viršyja žmogaus.
1. Gyvatryklis
(Chlamydoselachus anguineus)
Nėštumas 42 mėn.
Jauniklių skaičius 2–15
Dar 1909 m. JAV išpopuliarėjo elektrinis duonos skrudintuvas. Tačiau, duoną pamiršus apversti, ji sudegdavo.
Kartą mechanikui Charlesui Strite'ui trūko kantrybė ir jis išrado skrudintuvą, iš kurio apskrudusi iš abiejų pusių duona iššokdavo pati. Šis skrudintuvas pavadintas "Toatmaster" ("Skrudinimo meistras").
Šiuolaikinę kramtomąją gumą 1871 m. atsitiktinai išrado amerikietis Thomas Adamsas. Jis dirbo vieno meksikiečių politiko sekretoriumi, o jam išėjus iš darbo jo viršininkas atsisveikindamas padovanojo jam toną čiklės.
Medicinos sesuo Ellen Church norėjo tapti pilote, tačiau tuo metu šį darbą patikėti moteriai buvo labai neįprasta. Todėl ji tapo pirmąja stiuardese pasaulyje.
Laisvalaikiu medicinos sesuo Ellen Church iš JAV Ajovos valstijos išmoko skraidyti ir gavo lėktuvo piloto pažymėjimą. Didžiausia jos svajonė buvo tapti keleivinio lėktuvo pilote. 1930 metais ji apsilankė oro linijų bendrovėje „Boeing Air Transport“, bendrovės „United Airlines“ pirmtakėje, norėdama pasiteirauti, ar jai čia neatsirastų darbo.
Didžiuliame mėgintuvėlyje pasirodo daili panelė. „The Test Tube Lady“ aprengta sintetinėmis medžiagomis nuo galvos iki kojų. Jos skrybėlė – iš celofano, suknelė – viskozinė, bet labiausiai dėmesį patraukia plonytės kojinės, kuriomis glaudžiai aptemptos kojos. Jos pagamintos iš pirmojo pasaulyje šimtaprocentinio dirbtinio pluošto – nailono.
Šiandien žinome, kad radonas gali sukelti plaučių vėžį. Tačiau maždaug iki 1950 metų radono turintis vanduo buvo pardavinėjamas kaip gydomoji priemonė.