Меню
Назад Главная » Каталог статей » Mistika

Kaip laivą pavadinsite...

...taip jis ir plauks – teigia sena gera patarlė, kartais, atrodo, galiojanti ir žmonių vardams.

Kad ir kaip pasauliui knietėjo sužinoti, kaip pavadins savo naujagimį sūnų Jungtinės Karalystės sosto įpėdinis princas Viljamas su žmona Katerina, visi buvo pasiryžę kantriai laukti. Juk ne juokas išrinkti vardą pypliui, kada nors irgi tapsiančiam monarchu – juolab kad Britanijos karališkojoje šeimoje vaikui įprasta duoti mažiausiai keturis krikšto vardus. Kita vertus, ne visi jauni tėvai taip kankinasi rinkdami savo atžalos vertą vardą.

Gimdytojų vaizduotės įkaitai

Viena anglė mama dar dukrai negimus žinojo, jog pavadins ją Otum Salivan Korbet Ficsimons Džefris Hart Berns Džonson Vilard Dempsi Tani Šmeling Šarki Karnera Ber Bredok Luis Čarlz Volkot Marčiano Paterson Juhanson Liston Klei Freizer Formen Braun. Iš viso „tik“ 25 vardai. Ir ne bet kokie, o pasaulio bokso čempionų sunkiojo svorio kategorijoje. Mat aistringas domėjimasis sportu šios naujagimės šeimoje – sena tradicija. Mergaitės mama, dėdė ir teta taip pat buvo pavadinti garsių boksininkų garbei. O sudėjus visų ringo žvaigždžių vardus, pasklidusius po visą giminę, jų būtų net 103! Nei daugiau, nei mažiau – gyva bokso istorijos enciklopedija.

Kita vertus, mažylei Otum Braun – kaip mažybiškai nusprendė vadinti mergaitę jos tėvai, kad nereikėtų vardyti visų jos vardų – dar šiek tiek trūksta iki tikro rekordo. Havajuose, Honolulu, gyvena mergaičiukė, kurios vardą ir pavardę sudaro 28 žodžiai. Užtat kaip romantiškai skamba įrašas gimimo liudijime: „Daugybė puikių kalnų ir klonių gėlių pradeda skleisti skersai ir išilgai Havajų savo nuostabų aromatą...“

Dar toliau vaizduotė nunešė jaunus tėvus iš Indijos, nusprendusius trūks plyš, bet duoti savo vaikui ilgiausią vardą pasaulyje. Nieko tinkamo neradę nei žodynuose, nei laikraščiuose, jie galiausiai sukūrė vardą patys – iš žmonijai nusipelniusių mokslininkų, garsių politikų vardų, istorinių vietovių pavadinimų ir panašiai. Išėjo žodis iš 1 478 raidžių, kurį ištarti reikia ne tik kantrybės, bet ir gerų 10–12 minučių.

Beje, ilgi vardai anaiptol nėra mūsų laikų fenomenas. Štai visi puikiai žinome ispanų tapytoją Pablą Pikasą. Tačiau tikrai ne visi esame girdėję, kad visas kultinio dailininko vardas yra Pablas Diegas Chosė Franciskas de Paula Chuanas Nepomukenas Marija de los Remedios Krispinianas de la Santisima Trinidad Ruizas i Pikasas – net trylika žodžių.

Automobilinės pavardės

Vadinti vaikus įžymių asmenybių garbei – sena, gerai žinoma ir suprantama tradicija. Juk kiekvienas tėvas slapta širdies kamputyje tikisi, kad ir jo atžala vieną dieną taip pat išgarsės ir gal net pateks į istoriją. Visai kas kita – įamžinti vaiko dokumentuose savo mylimą automobilio markę.

Vienas rumunas, pavarde Kaldararu, ilgai svajojo susilaukti sūnaus. Net buvo iš anksto sugalvojęs jam vardą: prisiekęs automobilių gerbėjas ketino pavadinti berniuką... BMW. Tačiau įsikišo motina gamta – rumunui gimė mergaitė. Naujai iškepto tėvelio ši aplinkybė nė kiek nesutrikdė: dukterį jis pavadino kitos mėgstamos automobilio markės – „Mercedes“ – prabangaus modelio garbei. Taigi dabar kažkur Rumunijoje gyvena SLK Kaldararu.
Dėl vokiškų automobilių pakvaišęs rumunas anaiptol ne vienintelis tėtušis, paklydęs savo fantazijose. Tai, ką padarė jis, viena amerikiečių šeimynėlė pakartojo net keturis kartus iš eilės – visas keturias savo atžalas pavadino automobilių garbei. Rezultatas – ne namai, o tikras garažas, kuriame auga Honda, Tojota, Jaguaras ir Datsunas.
Ekstravagantiškieji amerikiečiai jau seniai laiko „Toyota“ populiariu mergaitišku vardu. Jiems visiškai nesopa galvos dėl fakto, kad šios automobilių kompanijos įkūrėjas, kurio vardu ir pavadinta įmonė, buvo vyras. Tiksliau, japonas buvo vardu Sakiči Tojoda, tačiau bėgant metams automobilio pavadinimas šiek tiek pasikeitė – paties jo kūrėjo valia.
Esmė tai, kad S. Tojoda, kaip tikras japonas, nuoširdžiai tikėjo visokiais pranašingais ženklais bei sutapimais – taip pat ir skaičių magija, pagal kurią aštuonetas neša laimę. O tam, kad hieroglifais parašytum žodį „Toyota“, reikia kaip tik aštuonių prisilietimų teptuku prie popieriaus.

Įstatymas yra įstatymas

Italijoje moteriškas vardas Dominika gana dažnas – kaip ir vyriškas vardas Sabato. Nors išvertus jie reiškia atitinkamai „sekmadienis“ ir „šeštadienis“. Taigi kartą viena jauna italų pora pamanė, kad ir kitos savaitės dienos niekuo ne blogesnės, ir pavadino naujagimį sūnų Penktadieniu.

Deja, valdžios atstovai šio sumanymo neįvertino. Jie teisme iškovojo, kad tėvai pervadintų kūdikį, mat vardas Penktadienis labai jau priminė vieną garsios knygos herojų, taigi perspektyvoje galėjo smarkiai apkartinti mažajam italui gyvenimą. Juolab kad Italijoje galioja įstatymas, draudžiantis duoti vaikams kvailus beprasmius vardus.
Valdininkų ir teismo pareigūnų priremti prie sienos, tėvai, nors ir labai nepatenkinti, bet pakrikštijo berniuką Gregoru – tai yra Jurgiu. Šiam vardui parinkti irgi nereikėjo labai daug vaizduotės – tiesiog mažylis buvo gimęs kaip tik šio šventojo dieną.

Tiesa, ne visiems Italijos vaikams pasiseka išsisukti nuo pernelyg audringos tėvų vaizduotės šėlsmo. Mat vadinti naujagimius garsių mados namų garbei šioje šalyje nedraudžia jokie įstatymai.

Kai žinomam futbolininkui Frančeskui Točiui gimė dukrelė, iš džiaugsmo pakvaišęs tėvas pasiryžo rasti jai patį gražiausią, patį melodingiausią ir patį neįprasčiausią vardą. Po ilgų ieškojimų F. Totis apsistojo ties Šanel – „Chanel“ mados namų ir jų įkūrėjos Koko Šanel garbei. Ne pats blogiausias variantas...

Išskirtinai amerikietiškas išradingumas


Vis dėlto kai kalbama apie itin originalius vaikų vardus, nė viena tauta negalėtų pralenkti amerikiečių.

Pavyzdžiui, vienas Kalifornijos gyventojas nusprendė savo sūnums išrinkti optimistiškiausius vardus pasaulyje, ir dabar vieną berniuką visi vadina O‘Kei, kitą – Ol Rait.

O štai toks Judžinas Džeromas Dupua iš Talsos miesto buvo toli gražu ne toks išradingas rinkdamas vardus atžaloms. Ilgai nesukęs galvos, amerikietis kiekvieną vaiką, nepriklausomai nuo lyties, vadino savo paties vardu. Ir kadangi tėvu jis tapo šešiskart, dabar vienuose namuose gyvena septyni Judžinai Džeromai Dupua.

Vardas kaip politinis kapitalas

Gauti retą vardą – tai viena, bet sugebėti jį išgarsinti sugeba anaiptol ne kiekvienas. Aišku, pasitaiko atvejų, kai šį sunkų darbą ant savo pečių užsiverčia kažkas kitas. Ypač jei esate Amerikos prezidentas ir pats neturite tam laiko.
Idėja įamžinti pirmojo juodaodžio JAV prezidento Barako Obamos vardą geografiniuose pavadinimuose šovė į galvą iš karto keliems skirtingiems valstybės veikėjams jau pirmosiomis jo prezidentavimo dienomis. Taip Amerikos vadovo garbei buvo pavadintas aukščiausias kalnas Antigvos saloje ir centrinė miesto aikštė – tiesa, ne Vašingtone, o nedideliame kaimelyje Prancūzijos Alpių papėdėje.

Taip pat 2009-ųjų sausį žaislus gaminanti JAV kompanija „Ty Inc.“ pradėjo prekybą juodaodėmis lėlėmis, pavadintomis Mieloji Saša ir Puikioji Malija – prezidento B. Obamos dukterų garbei. Kilo baisus skandalas, ir tik po to, kai pirmoji šalies ponia Mišelė Obama kategoriškai uždraudė vartoti dukterų vardus, o Baltieji rūmai pagrasino užtampyti firmą po teismus, lėlės buvo „perkrikštytos“.

Sugebėjusiųjų išpešti naudos iš pastarojo Amerikos prezidento pavardės atsirado ne tik JAV, bet ir... Azerbaidžane. Pirmosios B. Obamos kadencijos pradžioje Baku parduotuvėse atsirado naujas konditerijos gaminys – gausiai šokoladu aplieti biskvitiniai paplotainiai. Tortukas, pavadintas „Obama“, jo krikštatėviui iš už Atlanto būtų atsiėjęs maždaug 19 dolerių.

Bet visus B. Obamos gerbėjus pralenkė afrikiečiai: patys apsukriausi jų neblogai prasigyveno per pirmuosius kelis mėnesius po jo išrinkimo išleidę visiškai naujos markės Amerikos prezidento garbei pavadintą mobiliojo ryšio telefoną.

Kieno norite, tik ne savo garbei

Labai dažnai vardais tampa patys paprasčiausi žodžiai. Bet pasitaiko ir atvirkščiai: vieno ar kito žmogaus vardas arba pavardė virsta daikto arba reiškinio pavadinimu. Paprastai toks likimas ištinka garsius mokslo vyrus. Tokius kaip Faradėjus, Voltas, Amperas, Omas... Jei tik mokslininkai patys sąmoningai neatsisako šios garbės.

Kai JAV Perdju universiteto zoologai aptiko visiškai naują miniatiūrinių šikšnosparnių, gyvenančių Brazilijoje ir Meksikoje, rūšį, nusprendė verčiau parduoti teisę suteikti šiems gyviams vardą.

Pasikuklino ir vienas „Apple Computer Inc.“ korporacijos „tėvų“ Džefas Raskinas. Radęs būdą pagaminti nebrangų ir patogų kompiuterį, išradėjas pavadino jį ne savo vardu, o „Macintosh“ – savo mėgstamiausios obuolių rūšies garbei.

Už puikiąsias damas!

Vienos Airijos grafystės gyventojai verste privertė vietos valdžią grąžinti jų kaimeliui senovinį pavadinimą – Dun-Bleskė. Jiems nė motais, kad išvertus tai reiškia „Kekšės fortas“. Kaimelio žmonės įsitikinę, jog moteris, davusi pavadinimą jų gyvenvietei, buvo visai ne laisvo elgesio dama, o tikra feministė. Tik niekas tais gūdžiais laikais to nesuprato ir neįvertino.

Suprantama, moteriškais vardais vietovės vadinamos ne taip dažnai, kaip, tarkime, gėlės ar uraganai (sutikite, savitos logikos turinti tradicija). Kartais tie vardai įamžinami architektūros paminkluose. Kaip antai Rusijoje, Sankt Peterburge, stūksantys Marijos rūmai, taip pavadinti imperatoriaus Nikolajaus I vyresniosios dukters garbei.

Beje, garsiojo valstybinio akademinio Marijos teatro pavadinimas susijęs jau su visai kita Marija – Maksimilijana Vilhelmina Augusta Sofija Marija, būsimąja Rusijos imperatoriene ir Aleksandro II žmona. Dar vieni jos garbei pavadinti rūmai yra Kijeve.

Moterišku vardu vadinama ir paties piečiausio mūsų planetos žemyno – Antarktidos – dalis. Šią žemę, besidriekiančią abiejose nulinio meridiano pusėse, 1929-aisiais ištyrė norvegų ekspedicija. Jų dėka žemėlapiuose atsirado geografiniai pavadinimai, įamžinę Norvegijos princeses Ragnilę, Astridą ir Martą.

Na, o pats didžiausias sausumos plotas rytinėje Antarktidos dalyje buvo pavadintas britų monarcho Eduardo VII dukters vardu – taip atsirado Karalienės Modos žemė.

Никто не решился оставить свой комментарий.
Будь-те первым, поделитесь мнением с остальными.
avatar