Меню

Free protonmail

Назад Главная » Каталог статей » Kosmoso paslaptys

Raketos SpaceX bandymas sekmadienio naktį

Šį sekmadienį SpaceX antrą kartą bandys istorinį raketos nusileidimą ant platformos vandenyne.

22 aukštų namo aukščio Falcon 9 raketa pakils iš Kanaveralo kyšulio Oro pajėgų bazės Floridoje porą minučių po Saulės laidos (18:10 Rytų pakrantės laiku, 01:10 pirmadienį Lietuvos laiku). Maždaug po pusvalandžio nuo starto raketa grįš iš kosmoso ir naudodama GPS, bandys nusileisti ant Atlante plaukiojančios platformos.

Dailininko sukurtas SpaceX raketos nusileidimo vaizdas. ©Jon Ross @zlsadesign ir zlsa.github.io

Prieš penkis metus toks bandymas nusileisti buvo negirdėtas dalykas. Bet SpaceX reikalus keičia ir tiesia daugkartinio naudojimo raketų eros kelius. Multimilijardieriaus Elono Musko įkurta kompanija, daug nuveikė, statydama ateities pigių kosminių skrydžių pamatus. Tokios ateities laidas – daugkartinio naudojimo raketos, galinčios krovinius ir astronautus pakelti į kosmosą daug kartų, o ne vieną.

Kol kas SpaceX nepavyko išsaugoti raketų kitam panaudojimui. Bet jeigu šį sekmadienį viskas vyks pagal planą ir raketa nusileis minkštai, žaidimo taisyklės pasikeistų.

Su 17 numatytų raketų paleidimų 2015 metais, yra daug progų atlikti tai tinkamai, net jeigu pastarasis bandymas nebuvo sėkmingas.

Ateities technologija

©NOAA/NASA/U.S. Air Force

Bandymas nusileisti nebus vienintelis jaudinantis sekmadienio starto dalykas. Šiuo reisu raketa į kosmosą gabens svarbius instrumentus: Tolimojo kosmoso klimato observatoriją (Deep Space Climate Observatory – DSCOVR).

DSCOVR yra naujausias instrumentas, kuriuo Nacionalinė okeanų ir atmosferos administracija stebės Saulės vėjus. Saulė išsviedžia didelės energijos dalelių iš gūsius kaip Saulės vėją, o pasiekę Žemės magnetinį lauką, šie gūsiai gali sutrikdyti planetos elektros energijos tiekimo linijas, aviaciją, GPS.

Toks palydovas yra „priešakinė gynybos linija... kad galėtume imtis tinkamų veiksmų savo sistemos apsaugojimui nuo galimo poveikio,“ sakė Davidas Velazquezas, Pepco Holdings Inc. — Potomac Electric Power Company holdingo kompanijos — vykdantysis viceprezidentas NOAA vaizdo siužete:

Kosmose atsiskyrusi nuo raketos, klimato observatorija DSCOVR pradės 110 dienų kelionę į savo galutinę orbitą, o raketa leisis į Žemę.

Kosmose yra vieta, vadinamasis Lagranžo taškas 1, kur erdvėlaivis gali nuolatos būti tarp Saulės ir Žemės.

„L1 pozicijoje DSCOVR bus „ankstyvojo įspėjimo“ taške, kai dalelių srautas ir magnetinis laukas iš Saulės lėks į Žemę,“ sakoma NASA pranešime. Observatorija paleis aliarmo signalą, likus 30 – 45 minutėms iki smūgio.

Jei startas būtų atšauktas, SpaceX parengė atsarginį paleidimą pirmadienį 18:07 ET (01:10 antradienį Lietuvos laiku).

NASA TV tiesiogiai transliuos nuo sekmadienio 3:30 p.m. ET (22:30 Lietuvos laiku). Transliacijos kanalas pateikiamas žemiau.

Теги
Никто не решился оставить свой комментарий.
Будь-те первым, поделитесь мнением с остальными.
avatar