- 0.0 Рейтинг
- 1695 Просмотров
- Обсудить
Astronomų dėmesio sulaukė už 47 mln. šviesmečių nutolusioje galaktikoje „NGC 4845“ esanti supermasyvi juodoji skylė: keliasdešimt metų snūduriavusi, neseniai ji nubudo ir surijo priartėjusį objektą, veikiausiai – rudąją nykštukę.
Greitu metu, galbūt net šįmet, užkrimsti planuoja ir mūsų Paukščių Tako galaktikos centre tūnanti juodoji skylė. Tiesa, jos meniu nebus toks sotus – link jos artėja tik kelių Žemės masių dujų debesis.
Nubudusią juodąją skylę astronomai pastebėjo, galima sakyti, atsitiktinai, rašo Phys.org. Europos kosmoso agentūros (ESA) „Integral“ kosminiu palydovu jie analizavo kitą galaktiką ir stebėjimo lauke pamatė iš kitos vietos sklindančius rentgeno spindulius. Tuomet į šių bangų šaltinį buvo nukreipti kiti teleskopai – ESA priklausantis „XMM-Newton“, NASA „Swift“ ir Japonijos „MAXI“.
Atsekę rentgeno spindulių šaltinį, 2011 metų sausį astronomai užfiksavo, kaip minėta galaktika tapo tūkstantį kartų ryškesnė, o vėliau metų bėgyje vėl nublanko.
„Atradimas buvo visiškai netikėtas – ši galaktika buvo rami pastaruosius 20–30 metų“, – teigia Balstogės universiteto (Lenkija) astronomas Marekas Nikolajukas.
Analizuodami blyksnio charakteristikas astronomai nustatė, kad jį sukėlė „NGC 4845“ centre esanti supermasyvi juodoji skylė, kuri yra maždaug 300 tūkst. kartų masyvesnė už mūsų Saulę.
Похожие материалы
Будь-те первым, поделитесь мнением с остальными.