- 0.0 Рейтинг
- 1895 Просмотров
- Обсудить
Po visą Jordaniją išsimėtę 12 didžiulių žiedo pavidalo kraštovaizdžio struktūrų yra matomos ir palydovinėse nuotraukose. Didžiaisiais ratilais (angl. – Big Circles) vadinami milžiniški akmeniniai žiedai dykumoje yra 220-455 metrų skersmens. Pirmą kartą iš oro jie pastebėti praėjusio amžiaus 3-iame dešimtmetyje.
Vakarų Australijos mokslininkai dokumentavo ne tik jordanietiškų ratilų dvyliktuką, bet ir vėliau pastebėtus panašius ratilus Sirijoje. Tyrėjų tikslas – išsiaiškinti jų paskirtį.
Iš viso vakarinėje Jordanijos centrinio regiono dalyje rasti aštuoni apskritimo formos pylimai. Antroji ratilų grupė, kurią sudaro keturi dideli egzemplioriai, yra šiauriau Azraqo oazės. O 2002 m. palydovinėse nuotraukose buvo pastebėtas 13-asis didysis ratilas – netoli Homso Sirijoje.
"Vidurio Rytų kraštovaizdis nusėtas apskritomis arba beveik apskritomis akmeninės struktūromis, - pasakoja tyrimui vadovavęs Vakarų Australijos universiteto profesorius Davidas Kennedy. – Daugeliu atveju tai – netaisyklingo pavidalo ratilai, tačiau didžioji jų dalis aiškiai suberti su geometrinio tikslumo intencija, nors ir truputį iškraipyti."
"Ratilų konstrukcija nesudėtinga: žemi ratilų pylimai supilti iš netašytų riedulių ar akmenų. Labiausiai tikėtina, kad šių ratilų "architektas" jų struktūras statė eidamas ratu pagal ištemtos virvės spindulį, - įsitikinęs D. Kennedy. – Vis dėlto šiam darbui reikėjo daug laiko ir žmogiškųjų išteklių."
Nors tiksliai datuoti šiuos darinius taipogi keblu, aplink ratilus netrūksta medžiagos, būdingos Eneolito ir Ankstyvojo bronzos eroms (4,5 – 2 tūkst. metų pr. Kr). Dalis ratilų supilti iš medžiagos, kuri labiau būdinga Senovės Romos imperijos periodui (nuo VII iki I a. pr. Kr.).
Siriškasis ratilas yra už 15,5 km į šiaurės vakarus nuo Homso. Jį 2002 m. vasarį užfiksavo palydovas "Ikonos". Tai vienas iš dviejų beveik sunaikintų ratilų – jie sugriauti per pastarųjų metų neramumus Sirijoje. Kitas (vadinamas J12, o jo skersmuo – nuo 370 olo 430 metrų) yra netoli Azraqo, Jordanijoje.
Durhamo universiteto tyrėjai Sirijos ratilą tyrinėjo dar iki jo sunaikinimo. Prof. D. Kennedy projektui "Aerial Archaeology in Jordan" vadovavo nuo 1997 m. Jis taip pat yra ir projekto "Aerial Photographic Archive for Archaeology in the Middle East" grupės narys. Jo teigimu, apskritimai kadaise buvo uždari ir lygūs, tačiau dabar juos kerta keliai, keliukai ir takeliai. Pvz., ratile J4, kuris yra už 250 metrų nuo Dykumos kelio, sienų aukštis siekia 20 cm. Šiame ratile yra penkios skirtingos struktūros ir septyni perimetro įtrūkimai (taip pat ir įvažiavimo "vartai").
"Deja, šių ratilų paskirties paaiškinti kol kas negalime, nes jos nežinome", - pripažino D. Kennedy.
Похожие материалы
Будь-те первым, поделитесь мнением с остальными.