Меню

Free protonmail

Назад Главная » Каталог статей » Technologijos, IT

Šylant klimatui žinduoliai mažės, ropliai didės

Prieš dešimtis milijonų metų gyvatės buvo tokio dydžio kaip arkliai, o arkliai buvo tokie kaip gyvatės. Jei ir toliau bus pastebimi klimato atšilimo požymiai, netrukus Žemėje tokia situacija pasikartos…

Šylant klimatui, žinduoliai gimsta mažesni, o ropliai vis didesni. Taip teigia Floridos Gamtos istorijos muziejaus paleontologas Džonatanas Bločas, kuris tyrė, kaip klimato temperatūra veikia gyvūnų dydį. Daugiausiai jis tyrė karštojo klimato laikotarpį praeityje, Paleoceno – Eoceno terminį maksimumą. Pasirodo, ateitį galima pranašauti, išnagrinėjus labai tolimą žmonių planetos praeitį.

Dž. Bločas kartu su kolegomis mokslininkais tyrinėjo Paleoceno laikotarpio ypatumus. Nuo tada, kai prieš 65 milijonus metų Žemėje išnyko dinozaurai iki maždaug 56 milijonų metų, kai prasidėjo Eoceno era.

Kolumbijos šiaurės Serechon (Cerrejon) aukštumoje esančios anglies kasyklos tapo pagrindine paleontologų tyrimų vieta. Šioje vietoje anglies klodai tokie aktyvūs, kad gali spontaniškai užsidegti. Tokios sąlygos – idealios, kad fosilijos išsilaikytų daugelį amžių.

Šioje vietoje Dž. Bločo komanda rado 60 milijonų senumo vėžlio (tokio dydžio kaip valgomasis stalas) ir gyvatės Titanoboa (tokio ilgio kaip autobusas) fosilijas.

Gyvačių, vėžlių ir kitų roplių kūno temperatūra priklauso nuo aplinkos, todėl jie vadinami šaltakraujais gyvūnais arba ektotermais. Šios rūšies gyvūnai galėjo užaugti tokie dideli tik gyvendami labai karštame klimate. Būtent toks klimatas ir buvo Paleoceno – Eoceno laikotarpyje. Apskaičiuota, kad pasaulio temperatūra pakilo kažkur nuo 5 iki 8 laipsnių Celsijaus dėl didžiulio šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio. Toji milžiniška gyvatė Titinoboa galėjo gyventi, esant 34 laipsniams Celsijaus.

Šiltakraujų gyvūnų evoliucija buvo visai kitokia. Arkliai prieš 55 milijonus metų buvo maždaug suaugusios katės dydžio. Tai, kad žinduoliai iš tiesų mažėja dar kartą patvirtino kitas tyrimas, kurio metu pastebėtas dar vienas gyvūnų mažėjimo etapas po maždaug 2 milijonų metų. Kai aplinkos temperatūra ilgą laiką yra virš 35 laipsnių Celsijaus, žinduoliams sunkiau palaikyti normalią kūno temperatūrą. Tokiomis sąlygomis sumažėja augalinio maisto ir tampa lengviau išgyventi ir maitintis smulkesniems gyvūnams.

Baisiausia, kad jeigu tai jau buvo nutikę, gali nutikti ir vėl. Galbūt net greičiau nei įsivaizduojame. Jau šiuo metu atmosferos anglies dioksido lygis beveik pasiekė tokį, koks buvo per Pleoceno – Eoceno terminio maksimumo laikotarpį.

Žemė kažkaip sugebėjo sumažinti anglies dioksido kiekį ir šiltnamio efektą tolimoje praeityje. Galbūt ateityje mokslininkai atras būdą, kaip vėl tai padaryti…

Никто не решился оставить свой комментарий.
Будь-те первым, поделитесь мнением с остальными.
avatar