- 0.0 Рейтинг
- 2280 Просмотров
- Обсудить
“O jei tokių yra netoli Saulės?” – retoriškai klausia “Universetoday.com”. Harvardo-Smitsono astrofizikos centro astronomai paskelbė atradę 25-ias naujo tipo supernovas. Jos yra tokios blankios, kad jas pastebėti tapo įmanoma tik dabar, darbuojantis moderniausiais teleskopais.
Iki šiol astronomijos pasaulyje buvo žinomi du supernovų tipai. Geriausiai žinomas tipas – didžiulės, 10-100 kartų už Saulę masyvesnės žvaigždės sprogimas. Kito tipo (dar vadinamas Ia tipu) supernovos įsižiebia tada, kai dvinarėje žvaigždėje ant susitraukusios baltosios nykštukės nusileidžia kompanionės žvaigždės medžiaga. Bėgant laikui, tos medžiagos į baltąją nykštukę nukrenta tiek, kad pakyla jos branduolio temperatūra ir prasideda anglies atomų branduolinės reakcijos. Jos visiškai suardo baltąją nykštukę, o tokio proceso pasekmė – kolosalios galios žvaigždės sprogimas.
O dabar astronomai žino ir trečią supernovų tipą, kurį pavadino Iax tipu. Tiesa, šios supernovos yra nepalyginamai blausesnės už Ia tipo supernovas. “Iš esmės jas galima vadinti ir mini-supernovomis”, – sutinka tyrimui vadovavęs Harvardo-Smitsono astrofizikos centro tyrėjas Rajanas Folėjus (Ryan Foley). – Vaizdžiai galima sakyti, kad tai – silpniausi supernovų vados šuniukai.”
Nors už nuožmiąsias savo seseris šios supernovos yra net šimtą kartų blausesnės, Iax tipo supernovų gali būti tris kartus daugiau nei Ia tipo supernovų. Įdomu ir tai, kad tyrėjai mini-supernovų nerado elipsinėse galaktikose, kuriose gausu senesnių žvaigždžių. Tai leidžia manyti, kad Iax tipo supernovos įsižiebia jaunose žvaigždžių sistemose.
Будь-те первым, поделитесь мнением с остальными.