Меню

Free protonmail

Назад Главная » Каталог статей » Burtai, Magija

Ar verta bijoti skaičiaus 13?

Apie ką pagalvojate išgirdę minint skaičių 13? Jeigu šis skaitmuo sutampa su penktadieniu? Sakote, kojos iš namų nekelsite? Astrologė Rita Vainauskienė tikina, kad taip elgtis nederėtų, nes viskas priklauso nuo požiūrio. Pašnekovė ne tik pasakoja, kodėl bijoma pastarojo skaičiaus, ir tikina, kad 13-oji diena gali būti sėkmingiausia gyvenime.

Ką simbolizuoja skaičius 13?

Dažniausiai jam priskiriamos neigiamos savybės. Magijoje skaičius 13 simbolizuoja transformaciją, gimimą ir mirtį. Numerologai teigia, kad jis reiškia gėrio ir blogio kovą, todėl vadinamas karminės skolos skaičiumi. Klasikinėje astrologijoje skaičius 13 laikomas neutraliu, nes nesusijęs su planetomis ir Zodiako ženklais.

Kai kurios astrologijos mokyklos naudoja 13-ąjį Zodiako ženklą – Gyvatnešį, simbolizuojantį kontrastus ir netikėtumus. Manoma, kad gimusiųjų šiuo periodu gyvenimas kupinas kraštutinumų. Dažniausiai Gyvatnešio ženklo atstovai labai pasitiki savimi, todėl jaučiasi pranašesni už kitus. Neretai jie neįvertina savo jėgų, todėl vėliau patiria skaudžius išgyvenimus.

Kodėl jis vadinamas velnio tuzinu?

XIX a. skaičius 13 buvo vadinamas „kepėjo tuzinu”. Žmogus, užsisakęs 12 bandelių, 13-ąją gaudavo nemokamai. Velnio tuzinas susijęs su krikščioniškos Europos kultūros istorija. Kai kurie Biblijos tyrėjai teigia, kad būtent 13-osios dienos penktadienį Ieva ir Adomas atsikando draudžiamo vaisiaus. Taip užtraukė nuodėmę visam pasauliui.

Skaičiaus 13 ir penktadienio derinys laikomi nesėkmingais. Kodėl?

Šio derinio baimės šaknų reikėtų ieškoti senosiose pasaulio kultūrose. Senovės skandinavų mitologijoje pasakojama apie 12 dievų puotą Valhaloje, kur buvo nužudytas didvyris Badleris. įdomu tai, kad jį nužudė nekviestas 13-tas svečias – dievas Loki. Skaičius 13 susijęs ir su paskutine vakariene. Būtent per ją Jėzų išdavė tryliktas apaštalas Judas. Šio derinio baimė itin sustiprėjo XIV a., kai buvo suimta Tamplierių ordino vadovybė. Melagingai apkaltinti tamplieriai kankinti ir deginti ant laužų. Ne veltui ordino magistras Žakas de Molė prakeikė 1307 m. spalio 13 d. penktadienį. Prietaringi žmonės, sužinoję apie šį įvykį, ėmė paniškai bijoti visų penktadienių, pasitaikančių 13-ąją mėnesio dieną. Būtent dėl šių skirtingų mitų ir įvykių atsirado baimės bei prietarai.

Ar galima teigti, kad pastarasis skaičius asocijuojasi su mirtimi?

Skaičius 13 asocijuojasi su mirtimi Didžiosios Britanijos gyventojams, nes čia penktadieniais vykdomos mirties bausmės. Anksčiau nusikaltėliams iki kartuvių reikėdavo žengti 13 žingsnių, o korikas, ruošdamas kilpą, 13 kartų užverždavo virvę. Įdomu tai, kad korikui už juodą darbą buvo mokama 13,5 penso.

Kodėl žmonės bijo šio skaičiaus?

Skaičiaus 13 baimė vadinama triskadekafobija. Apklausos rodo, kad vienas iš keturių europiečių bijo pastarojo skaičiaus. Pasak psichologų, taip yra ne dėl magiško skaičiaus įtakos, bet dėl pernelyg įsibaiminusių žmonių. Baimės, žinoma, atsiranda dėl skirtingų priežasčių. Pavyzdžiui, baimė gali sustiprėti ir dėl meno kūrinio, nelaimingo įvykio arba visuomenėje įsigalėjusio prietaro. Amerikiečių verslininkas Tomas Viljamas Lavsonas parašė romaną „Penktadienis, 13-oji”. Galbūt šis kūrinys būtų nugrimzdęs į nebūtį, jeigu didžiausias septynių stiebų burlaivis, pavadintas autoriaus vardu, nebūtų 1907 m. gruodžio 13-ąją, penktadienį, paskendęs. Todėl daugėjant įvairių nusikaltimų ir nelaimių, didėja ir žmonių baimės. Tačiau kad ir kaip būtų, turime išmokti atsiriboti.

13-ąją dieną įvyksta daugiau nelaimių? Ar yra šalių, kur sąmoningai vengiama šio skaičiaus?

Statistika rodo, kad 13-ąją dieną įvyksta nemažai nusikaltimų, tačiau neretai dėl to būna kalti patys žmonės. Kita vertus, iš tikrųjų kai kuriose šalyse šio skaičiaus vengiama. Pavyzdžiui, amerikiečiai būtų aukštus numeruoja taip: 12, 12a, 14, skaičių 13 keisdami į 12a. Amerikos ir Italijos lėktuvuose nėra 13 vietos, o vietoj tryliktos eilės būna durys arba perėjimas. Indianos valstijoje galioja įstatymas, kad 13-osios dienos penktadienį visi juodų katinų savininkai prieš išleisdami augintinį į lauką privalo jam ant kaklo užrišti varpelį. Žmonės bijo nelaimių ir katastrofų, todėl bando pašalinti visas priežastis, galinčias jas sukelti.

Pasirodo, yra 13-asis Zodiako ženklas Gyvatnešis. Kodėl jis nepripažįstamas?

Esu klasikinė astrologė ir naudoju harmoningą 12 Zodiako ženklų sistemą. Mineapolio universiteto astronomijos profesorius Parkas Kanklas pareikalavo perskaičiuoti dangaus skliautą ir įterpti Gyvatnešio žvaigždyną kaip 13-ąjį Zodiako ženklą. Apie jį astrologai žino seniai. Jis suardo klasikinę sistemą, todėl nėra įtraukiamas į Zodiako ženklų visumą. Pagal klasikinę astrologiją, dangaus ekliptikos 360 laipsnių ratas buvo suskirstytas į 12 dalių, kurios turi vienodą 30 laipsnių kampą. Gyvatnešio žvaigždynui priskiriami paskutiniai Skorpiono ir pirmieji Šaulio laipsniai. Jeigu žmogaus gimtadienis sutampa su šia zona, kelios horoskopo planetos gali jungtis su Gyvatnešio žvaigždyno ryškiausiomis žvaigždėmis. Jos tiesiog patikslina asmeninių planetų aiškinimą.

Sakoma, kad 13-ąją dieną negalima žengti prie altoriaus. Ką apie tai manote?

Pagal romėnų kalendorių, penktadienis laikomas meilės deivės Veneros diena. Norvegai šią dieną pavadino vaisingumo deivės Frigos vardu. Manyta, kad moteriškumo deivę dažnai lydėjo dvylika raganų. Vadinasi, kartu su Friga jų buvo trylika. Krikščionys teigė, kad Friga kėlė grėsmę vyro dominavimui šeimoje, todėl bažnyčia siekė apjuodinti šią velnio tuzinu pramintą dieną. Penktadienį globoja Venera – meilės ir harmonijos planeta, todėl 13-osios dienos penktadienis astrologiškai laikomas sėkmingas santuokai. Visiems, kurie teigia, kad šeštadienis – geriausia diena tuoktis, galiu pasakyti, kad penktadienis yra kur kas sėkmingesnė diena.

13-osios dienos itin bijodavo genijai: Napoleonas Bonapartas nesiveldavo į mūšį, Johanas Volfgangas Gėtė užsidarydavo namie ir neimdavo į rankas plunksnos. Kaip manote – kodėl?

Gerai žinome, kokia stipri minties jėga. Tai patvirtina ne vienas žmogus. Šiandien itin populiarios knygos, kuriose mokoma realizuoti savo troškimus. Psichologai vis dažniau veda seminarus ir aiškina, kaip reikia pildyti troškimus, planuoti laiką ir tikslus. Visi pabrėžia norų išsipildymo svarbą. Tačiau jei žmogus ko nors bijo, jis tai pritraukia. Pavyzdžiui, jeigu šiandien yra 13-osios dienos penktadienis, prietaringas žmogus vos tik nubudęs galvoja: „Šiandien galiu pakliūti į avariją.” Toks asmuo gatvėje tarsi sustingsta ir nieko nemato. Kitaip tariant, jis pats pritraukia nelaimę, nes nepastebi, kas vyksta aplinkui.

Ar galima teigti, kad 2013-ieji buvo nesėkmingi?

Negalima, nes kasmet yra gerų ir blogų dienų. Kiekvieni metai būna globojami tam tikrų planetų. 2013-uosius globojo Mėnulis – motinystės ir šeimos planeta. Todėl šiemet buvo palanku investuoti į šeimos verslą, tuoktis ir gimdyti vaikus. Žinoma, 2013-aisiais būta ir agresyvių aspektų. Tačiau nederėtų pamiršti, kad pasaulyje nuolat vyksta perversmai, o tai – ne vienų metų įvykiai. Taigi žmonės turi išmokti nebijoti ir atsiriboti nuo kadaise sukurtų mitų bei prietarų.

Gintarė Daugėlaitė

Никто не решился оставить свой комментарий.
Будь-те первым, поделитесь мнением с остальными.
avatar