- 0.0 Рейтинг
- 2356 Просмотров
- Обсудить
Pažangiausi pasaulyje dėl „stealth“ technologijos sunkiai pastebimi naikintuvai „F-22 Raptor“ rugsėjo 23 d. pirmą kartą panaudoti koviniams veiksmams atlikti.
Tačiau ar to pakaks nukauti 32 tūkst. įpykusių dykumos gyventojų?
JAV karinėse oro pajėgose pirmasis ultramodernus ir itin sunkiai radarų susekamas naikintuvas „Raptor“ atsirado prieš aštuonerius metus.
Tačiau niekada anksčiau šie naikintuvai nebuvo panaudoti kovoje, rašo news.com.au.
JAV kartu su sąjungininkėmis kovojant Afganistane ir Irake, paslaptingasis karo lėktuvas ilsėjosi tėvynėje, laukdamas svarbių užduočių.
2012 m. sunkiai susekamas naikintuvas beveik nepastebėtas kirto Jungtinių Arabų Emyratų oro erdvę. Kokiu tikslu tai buvo padaryta? Taip buvo siekiama įbauginti Iraną, kad šis atsisakytų minčių dėl atominio ginklo panaudojimo.
Tačiau lygiai taip pat kaip ir vyresni jo giminaičiai, kėlę baimę Afganistano Talibano, Libijos ir Irako kovotojams, naikintuvai „F-22 Raptor“ ramiai ilsėjosi ir laukė tinkamos akimirkos tam, kad pademonstruotų savo tikrąją galią.
Na, o rugsėjo 23 d. pagaliau atėjo tinkamas metas šiems naikintuvams parodyti, ką sugeba.
Sirija teigia galinti kelti daug didesnį pavojų oro erdvėje nei bet kuris kitas neramumų kamuojamas regionas.
Ilgus metus šią šalį sieja glaudūs ryšiai su Rusija, kuri tokiu būdu per pagrindines jūrų ir oro bazes gauna prieigą prie Viduržemio jūros. Rusija savo ruožtu aprūpina Sirijos režimą šiuolaikine priešlėktuvine artilerija ir raketomis.
Sirijoje vykstant kovai dėl tarptautinių interesų dominavimo (JAV remia Sirijos prezidentą Basharą al Assadą mėginančius nuversti islamo kovotojus), šios šalies ginkluotosios pajėgos gali panaudoti Rusijos suteiktą karinę techniką Sirijos oro erdvėje esančių JAV karinių lėktuvų numušimui net ir tuo atveju, jei būtų puolamas bendras priešas.
Kadangi naikintuvai „Raptor“ – tai vieninteliai karo lėktuvai, galintys pasipriešinti tokiems sudėtingiems aukštų technologijų pavojams, rugsėjo 23 d. šie naikintuvai pagaliau užėmė savo vietą priešakinėje kovos linijoje.
Koviniai veiksmai Sirijoje – tai pirmasis tikras išmėginimas naikintuvams F-22. Šie naikintuvai – vieni pirmųjų Sirijos oro erdvę kirtusių karo lėktuvų, kurie dėl „stealth“ technologijos greičiausiai liko nepastebėti.
„F-22 Raptor“ greitis dvigubai didesnis nei garso, jis gali įveikti 3200 kilometrų ir paleisti itin taiklias raketas. Didžiausią įspūdį daro tai, kad šis viršgarsinis naikintuvas skrenda nenaudodamas daug degalų suryjančių forsavimo kamerų.
Nors „F-22 Raptor“ naikintuvai sukurti oro erdvės kontroliavimui, jie taip pat gali būti naudojami ir antžeminių taikinių sunaikinimui. Taip pat šie naikintuvai gali gabenti dvi GBU-32 bombas arba aštuonis mažesnius ginklus.
Dėl greičio, daviklių ir susidūrimo išvengimo sistemų, šis naikintuvas gali numesti valdomas bombas į 25 kilometrų atstumu nutolusį taikinį.
Šis karo lėktuvas taip pat gali būti naudojamas taikinio nustatymui prieš raketų paleidimą. Tikėtina, kad šiuo tikslu „F-22 Raptor“ ir buvo panaudoti Sirijoje.
Rugsėjo 23 d. ataka iš oro įvykdyta trimis etapais. Pirmoji ataka prasidėjo 3.30 val. nakties Sirijos laiku.
Labiausiai tikėtina, kad per šią ataką naikintuvai „F-22 Raptor“ buvo panaudoti kaip Viduržemio jūroje esančių JAV karinių antvandeninių ir povandeninių laivų „akys“.
Vėliau šie laivai paleido raketas, nutaikytas į dykumoje esančią islamistų grupuotę „Khorasan“, grasinusią užpulti Vakarų keleivinį lėktuvą.
Po 30 minučių prasidėjo antrasis pagrindinis atakos etapas: naikintuvai numetė bombas ir paleido raketas į pagrindinę šiaurinėje Sirijos dalyje esančią teroristinės grupuotės „Islamo valstybė“ būstinę, apmokymo stovyklas ir ginklų saugyklas. Trečiasis atakos etapas buvo skirtas panašiems taikiniams rytinėje Sirijos dalyje sunaikinti.
Įmonės „Lockheed Martin“ sukurtų F-22 naikintuvų, skirtų dominavimo oro erdvėje artimiausius 40 metų užtikrinimui, gamyba po ilgai trukusio ir daug kainavusio gamybinio proceso, kuris buvo vykdomas JAV Džordžijos valstijoje, buvo sustabdyta 2011 m.
1988 m. pradėtas 195 F-22 naikintuvų gamybos projektas kainavo 70 mlrd. JAV dolerių (188 mlrd. litų), o jo įgyvendinime dalyvavo „Boeing“, variklių gamintoja „Pratt & Whitney“ bei pati „Lockheed Martin“.
Išaugus šių karo lėktuvų pagaminimo kainai ir kylant su F-22 gamybos procesu susijusioms problemoms, buvo nuspręsta stabdyti šį projektą ir persiorientuoti į F-35 naikintuvų gamybą.
Tačiau dėl prognozes viršijusių išlaidų, atidėliojimų ir mechaninių problemų šių naikintuvų gamyba taip pat buvo sustabdyta.
Похожие материалы
Будь-те первым, поделитесь мнением с остальными.