Меню
Назад Главная » Каталог статей » Kosmoso paslaptys

Iš gretimos galaktikos trumpą laiką sklido mįslingos radijo bangos

Astronomai, radioteleskopais stebintys didelius dangaus plotus, užfiksavo seriją neįprastų įvykių, trukusių vos kelias milisekundes. Tiesa, šie įvykiai nepasikartojo, jų nelydėjo ir jokie reiškiniai, kuriuos būtų galima stebėti regimų ar rentgeno bangų spektre.

Išsamiai ištyrus užfiksuotųjų bangų savybes mokslininkai nusprendė, kad greičiausiai bangos atsklido iš gerokai toliau, nei aprėpia mūsų galaktika – tikriausiai tai yra kokio nors kosminio kataklizmo ženklas. To paties dangaus ploto stebėjimo metu užfiksuoti keturi įvykiai astronomams suteikė pagrindo manyti, kad tokių įvykių Žemėje kasdien gali būti stebima netgi tūkstančiais – tereikia žinoti, į kurią pusę nukreipti radioteleskopus, rašo arstechnica.com.

Patys Greitieji radijo bangų pliūpsniai (FRB - Fast Radio Burst) savaime nėra labai įdomūs. Keturi užfiksuotieji įvykiai smarkiai skiriasi intensyvumu, visi jie truko ne ilgiau nei po penkias milisekundes. Jei šie įvykiai būtų susiję su didelės energijos spindulių pliūpsniais, mūsų turima įranga šias didesnės energijos bangas tikriausiai būtų užfiksavusi. Stebėjimui naudoti radioteleskopai negali parodyti tikslių šaltinio koordinačių, o regimas bangas tame pačiame dangaus plote stebintys teleskopai nepastebėjo nieko neįprasto.


Jeigu radijo bangų šaltinis būtų mūsų galaktikos viduje, tuomet, įvertinus mus pasiekusių spindulių energiją, nuspręsta, jog jų šaltiniu galėtų būti nemaža įvykių įvairovė. Taigi, mokslininkai nusprendė pradėti nuo aiškinimosi, kur yra spindulių šaltinis. Tai buvo atlikta įvertinus faktą, kad radijo bangos sąveikauja su jonizuotomis tarpžvaigždinės erdvės dujomis, kurios keičia bangų spektrą. Ir su kuo didesniu dujų kiekiu sąveikaujama, tuo didesnis bangų spektro pasikeitimas. O sprendžiant pagal FRB savybes nuspręsta, jog šie spinduliai savo kelyje matė labai daug dujų. Tačiau spindulių sklidimo kryptis parodė, kad jie negalėjo ilgai keliauti mūsų galaktikos dujomis, taigi, tikriausiai juos veikė ir galaktinės, ir tarpgalaktinės dujos.

O jeigu spindulių šaltinis yra toks tolimas, vadinasi, jis turėtų būti labai galingas. „Kosmologiniais vertinimais tai reiškia, jog pliūpsniai turėjo būti stipresni nei bet koks kitas žinomas trumpalaikių radijo bangų šaltinis“, - sakė tyrimą atlikusiai grupei vadovavęs Mančesterio universiteto (JK) profesorius Dave'as Thorntonas. Jie mano, jog tai reiškia, kad FRB šaltinis tikriausiai yra kataklizminiai įvykiai. Tačiau tokie įvykiai neturėtų būti reti, jeigu įvertintume stebėto dangaus plotą ir įvykių dažnumą. Mokslininkų skaičiavimu, visame dangaus plote jų kasdien gali būti pastebėta iki 10 000

Kokie gi tie kataklizminiai įvykiai? Tą paaiškinti mokslininkams sudėtinga. Tipiniai radijo bangų pliūpsniai būna arba pasikartojantys (pvz, skleidžiami pulsarų), arba lydimi signalų, stebimų kituose bangų ilgiuose. Šiuo atveju nebuvo nei pasikartojimo, nei kitokio tipo spindulių. Taigi, viena iš galimybių, kurą apsvarstė astronomai, buvo neutroninių žvaigždžių susijungimas. Tačiau įprastai itkimasi, kad tokie įvykiai yra labai reti ir tiek daug energijos neišskirtų. Su tokia pačia problema susiduria ir alternatyvi paaiškinimo versija – juodosios skylės išgaravimas. Jis ne tik retas, bet ir išskiria kur kas mažiau energijos. Supernova su orbitoje besisukančia neutronine žvaigžde galėtų išmesti tokį energingą spindulių pliūpsnį, tačiau ir ji negali būti tokia dažna.

Taigi, kol kas astronomai yra šiek tiek suglumę. O tai reiškia, kad tikriausiai jie imsis kitokių priemonių siekiant patikslinti visų registruotų įvykių tikslesnes šaltinio koordinates, be to, stebės dangų su papildoma technine įranga siekiant sužinoti tikslų spindulių šaltinį bei galimai užfiksuoti kitus spindulius, kurie sklinda iš to paties regiono. Tiesa, gama spindulių pliūpsnių mįslė buvo įminta tik po dešimtmečių darbo, todėl ir šios mįslės greito įminimo nereikėtų tikėtis.

www.DELFI.lt

Никто не решился оставить свой комментарий.
Будь-те первым, поделитесь мнением с остальными.
avatar