Главная » Статьи » Kosmoso paslaptys

Gerbiami skaitytojai

Nuo šiol nauji straipsniai į šį tinklapį - ufospace.net - nebebus dedami. Visa aktyvi veikla persikelia į naują svetainę - paranormal.lt.  Straipsniai iš čia niekur nedings ir dar ilgai turėtų būti prieinami. Bet jai norite daugiau naujienų ir rusų k. mielai apsilankykite.


Peržengus Rošė ribą: kaip atrodytų Mėnulis, jei jis skrietų Tarptautinės kosminės stoties vietoje?

Kategorija: Kosmoso paslaptys» Žymos: mėnulis, kosmosas, Žemė

Mėnulis nuo Žemės nutolęs vidutiniškai 384 tūkst. km. O kas būtų, jei gamtinis Žemės palydovas aplink mūsų planetą skrietų tik 420 km atstumu – t.y. nutolęs tiek, kiek Tarptautinė kosminė stotis (TKS)?

Nors UniverseToday.com pabrėžia, kad tai – absoliučiai neįmanoma, visgi tokia perspektyva skamba viliojančiai. Ne tik skamba, bet ir atrodo.

Šio vaizdo siužeto autorius siūlo trumpam pamiršti apie Rošė ribą, dar vadinamą Rošė spinduliu. Tai yra atstumas, kurio ribose kosminis kūnas, išlaikantis savo medžiagą tik dėl gravitacijos jėgos, suirs dėl antro kūno keliamų potvyninių bangų, jei jų jėga bus didesnė nei gravitacijos jėga. Rošė ribos vidinėje pusėje atsidūręs, orbita aplink kitą kūną skriejantis kūnas (šiuo atveju Mėnulis) yra linkęs suirti ir sudaryti žiedus. Už Rošė ribos (išorinėje ribos pusėje), materija yra linkusi kolapsuoti (trauktis). Riba pavadinta prancūzų astronomo Eduardo Roche vardu, kuris pirmasis apskaičiavo šią teorinę ribą 1848 metais.

Žemės ir Mėnulio atveju, Rošė riba būtų apie 9 496 km. Arčiau nei per šį atstumą atsidūręs Mėnulis turėtų suirti.

Paprastai Rošė riba taikoma palydovui, suyrančiam dėl planetos, aplink kurią jis skrieja, potvyninių jėgų. Kai kurie palydovai (tiek gamtiniai, tiek dirbtiniai), gali skrieti ir orbita, esančia Rošė ribos viduje, mat juos papildomai išlaiko ir kitos jėgos, ne tik gravitacija. Jupiterio mėnulis Metidė bei Saturno mėnulis Panas yra tokių palydovų pavyzdžiai, kurie išsilaiko dėl tamprumo jėgos. Ekstremaliais atvejais objektai, esantys tokių palydovų paviršiuje, gali būti atplėšti potvyninių jėgų. Silpnesnis palydovas, toks kaip kometa, kirtęs Rošė ribą, suyra.

Beveik visi žinomi planetų žiedai yra Rošė ribos viduje (išskyrus Saturno žiedus bei Fobo žiedus). Šios išimtys gali būti proplanetinių akrecinių diskų, nesugebėjusių sulipti į pakankamo dydžio kūnus, liekanos arba susidarė palydovui kirtus Rošė ribą ir suirus.

Verta paminėti, kad Rošė riba nėra vienintelė kometų suirimo priežastis. Susiskaldymas dėl slėgio ar dėl per didelio sukimosi greičio yra dažniau pasitaikančios kometų suirimo priežastys.

Rošė riba priklauso nuo palydovo kietumo. Jei palydovas visiškai kietas, jis išlaikys savo formą iki pat potvyninėms jėgoms jį sutraiškant. Labai skystas palydovas, savo ruožtu, pamažu deformuojasi, taip stiprindamas potvynių jėgas, todėl palydovas toliau tįsta, kol galiausiai potvyninės jėgos jį sudrasko. Dauguma realių palydovų yra kažkur tarp šių dviejų ekstremumų, turi vidinę trintį, klampą bei tamprumo koeficientą, kas padaro kūną nei idealiai kietą, nei idealiai skystą.

Grįžtant prie Rošė ribos Žemės ir Mėnulio atveju, ji siektų 9 496 km. Arčiau nei per šį atstumą atsidūręs Mėnulis turėtų suirti. Vaizdas, ko gero, būtų neperteikiamas, tačiau ne mažiau įspūdingai atrodo ir Rošė ribą peržengęs nesuiręs Mėnulis.


Kategorija: Kosmoso paslaptys | Patalpino: Rolando (17.10.2013) | Autoriai: technologijos.lt | | Aut. teisės: http://technologijos.lt
Просмотров: 1152 | Рейтинг: 0.0/0

Pasidalinkite straipsniu su visais, jums vienas paspaudimas, o mums malonumas.

// Rekomenduojamevisos naujienos

ufospace
Šiurpą keliančios vaiduoklių nuotra...

„Ši nuotrauka buvo padaryta per... (5679)

ufospace
Nežemiškos kilmės ežerai Rusijoje...

Rusijoje egzistuoja... (2298)
ufospace
Ar žmogų sukūrė ateiviai?...

Žmogaus atsiradimo klausimas jau seni... (3316)

ufospace
Amerikietiškas Stounhendžas – kas m...

Džordžijos monumentas populiarioje liter... (1218)
ufospace
Nojaus laivas...

Biblijoje rašoma,kad Dievas įspėjo No... (1382)

ufospace
Astronomai stebėjo masyviausios Pau...

Mokslininkai iki šiol neregėtai detaliai... (867)
ufospace
Astronomai padrikajame žvaigždžių s...

Harvardo-Smitsono astrofizikos centro... (899)

ufospace
Filadelfijos eksperimentas. Nematom...

Filadelfijos eksperim... (1540)

ufospace
Burti su adata bandžiusios Kotrynos...

Pasak Kotrynos, Nafania pradėdavo bil... (1341)

Всего комментариев. Iš viso komentarų: 0
avatar

Kategorijosvisos naujienos