Главная » Статьи » Kosmoso paslaptys

Gerbiami skaitytojai

Nuo šiol nauji straipsniai į šį tinklapį - ufospace.net - nebebus dedami. Visa aktyvi veikla persikelia į naują svetainę - paranormal.lt.  Straipsniai iš čia niekur nedings ir dar ilgai turėtų būti prieinami. Bet jai norite daugiau naujienų ir rusų k. mielai apsilankykite.


Mįslingasis Saturno palydovas Mimas glumina ne tik išore, bet ir gelmėmis

Kategorija: Kosmoso paslaptys» Žymos: Mirties žvaigždę, Saturno Mimas, Mimas

Saturno Mimas užminė naują mįslę. Jis ne tik stulbinamai panašus į "Mirties žvaigždę" iš "Žvaigždžių karų", nors pirmąkart nufotografuotas buvo gerokai vėliau nei buvo sukurtas filmas. Keistų dalykų mokslininkai įtaria esant ir Mimo viduje.

Pamenate tą prieš kurį laiką aprašytą beveik mistinę istoriją apie keistąjį Saturno palydovą Mimą ir jo stulbinamą panašumą į "Mirties žvaigždę" iš "Žvaigždžių karų"? Įdomiausia toje istorijoje, kad pirma buvo sukurtas filmas, o tik po to vienas pirmųjų "tolimųjų reisų" zondų "Pioneer 11" iš Saturno apylinkių atsiuntė pirmąją Mimo fotografiją, kurioje jis – it iš akies traukta "Mirties žvaigždė". Bet juk filmo kūrėjams tada nusižiūrėti tokio kūno idėją nuo Mimo nebuvo jokių mokslinių ir technologinių šansų!

Tokia buvo mistinė Mimo išvaizdos mįslė. O dabar Mimas tyrėjams žadą atėmė dar kartą. Į "Mirties žvaigždę" gluminamai panašus Saturno palydovas ne mažiau keistų mįslių slepia savo gelmėse, byloja naujausio tyrimo rezultatai.

Mimo sukimasis ir orbita aplink Saturną iš šalies primena švytuoklės siūbavimą. Toks jo švytavimas vadinamas libracija – tokia savybe pasižymi praktiškai visi mėnuliai, kuriuos veikia kaimyninių planetų gravitacija.

Tačiau zondo "Cassini" nuotraukas išstudijavę Kornelio universiteto (JAV) tyrėjai pastebėjo, kad Mimo siūbavimo amplitudė gerokai didesnė nei turėtų būti. Tyrimui vadovavęs Radwanas Tajeddine'as spėja, kad tai gali lemti keisti dalykai šio dangaus kūno viduje.

"Tyrimo rezultatai mus labai pradžiugino, jie gali reikšti, kad palydovo viduje yra labai įdomių dalykų, - pranešime spaudai dėsto R. Tajeddine'as.

Astronomai apie dangaus kūnų gelmes iš jų sukimosi ir orbitos ypatumų sprendžia jau senokai. Didžiąją Mimo siūbavimo procesų dalį paaiškina jo sukimasis ir orbita, tačiau libracijos amplitudė buvo gerokai didesnė nei tikėtasi.

Kornelio universiteto tyrėjai patikrino penkis Mimo gelmių modelius ir pamėgino nustatyti, kuris iš jų panašiausias į natūralų Mimo judėjimą. Hipotezė, kad Mimo vidus yra monolitinis ir vienodas, buvo atmesta greičiausiai. Mokslininkai netruko atmesti ir kitas dvi galimybes – kad Mimo branduolys sudarytas iš dviejų sluoksnių ir kad neįprastame 142 km skersmens krateryje, dėl kurio Mimas toks panašus į "Mirties žvaigždę", gali būti masės anomalija.

Liko du hipotetiniai modeliai. Abu jie paaiškina neįprastą Mimo libraciją. Pirmajame formuluojama mintis, kad Saturno mėnulis turi ištįsusį ovalinės formos branduolį. Tokia branduolio deformacija galėjo susidaryti, kai Mimas dar tik formavosi. Kita versija – Mimo gelmėse tyvuliuoja okeanas. Panašiai kaip Jupiterio palydove Europoje.

Nors pastaroji galimybė neatmesta, R. Tajeddine'as abejoja, ar ji reali. Mokslininkai Mime jokių skysto vandens požymių nerado, nors kituose Saturno palydovuose tokių požymių yra. Be to, Mimo branduolio skleidžiama šiluma lengvai išgaruotų pro ploną Mimo ledo lukštą, tad požeminis vandenynas turėtų greitai užšalti.

Mimas yra mažiausias ir arčiausiai žieduotojo milžino esantis Saturno stambiausių palydovų aštuntuko narys. "Space.com" rašo, kad gigantiškas Mimo krateris užima maždaug trečdalį ledu padengto mėnulio paviršiaus, nors žvelgdamas į šio įspūdingo dangaus kūno nuotrauks to tikrai nepasakysi.

Kornelio universiteto mokslininkų tyrimo rezultatai publikuoti žurnale "Science".

PANAŠŪS STRAIPSNIAI:
Kategorija: Kosmoso paslaptys | Patalpino: Rolando (17.10.2014) | Autoriai: Autorius: technologijos.lt | | Aut. teisės: http://www.technologijos.lt/n/mokslas/astronomija_ir_kosmonautika/S-43438/straipsnis/
Просмотров: 491 | Рейтинг: 0.0/0

Pasidalinkite straipsniu su visais, jums vienas paspaudimas, o mums malonumas.

// Rekomenduojamevisos naujienos

ufospace
Mūsų Galaktikoje formuojasi giganti...

Pasitelkę ALMA (Atacama Large Millimeter... (1744)
ufospace
Gyvenimas po mirties? Naujos metodi...

Riba tarp mirties ir gyvenimo nėra tokia... (964)
ufospace
NSO, arba nevieni kosmose...

Apie tai, kad kosmona... (2747)

ufospace
D.Medvedevas: nesakysiu, kiek ateiv...

Žurnalistai po televizijos laidos neo... (1277)

ufospace
Pirštai įsiūti į pilvą – išsigelbėj...

Galūnių chirurgijos specialistai iš R... (1960)

ufospace
Kaip mūsų sveikata susijusi su krau...

Vos atrastos kraujo grupės sulaukė di... (1460)

ufospace
Saulės vainiko skylė birželio 28 d....

Birželio 28-29 d. Žemę pasieks ir magnet... (865)
ufospace
Jau 6 m. Maskvos Šeremetjevo oro uo...

Rusijos leidinys „Moskovskij komsomolec“... (1079)
ufospace
Mokslininkai atrado „vaikštantį ryk...

Vakarų Australijos muziejaus mokslo d... (1083)

ufospace
Mokslininkai stebėjo itin masyvios ...

Tarptautinė astronomų komanda stebėjo... (962)

Всего комментариев. Iš viso komentarų: 0
avatar

Kategorijosvisos naujienos