Меню
Назад Главная » Каталог статей » Kosmoso paslaptys

Žieduotosios egzoplanetos: atrasta milžiniška planeta su 30 žiedų ir Žemės dydžio mėnuliais

Saturno žiedų sistema nuo vieno krašto ligi kito būtų per didelė ir į tarpą tarp Žemės ir Mėnulio netilptų. Tačiau Saturno žiedų sistema – juokas, palyginus su gigantiška žiedine sistema, kuri buvo atrasta ne taip toli Saulės sistemos. Astronomai atrado įspūdingą planetą, kurią juosia daugiau kaip 30 žiedų! Pastarieji tokie dideli ir tankūs, kad iš jų formuojasi Žemės dydžio mėnuliai.

"Žiedų valdovė" priklauso labai jaunos Saulės tipo žvaigždės J1407 sistemai. Kiekvieno žiedo skersmuo – dešimtys milijonų kilometrų. Pirmąkart žiedai pastebėti 2012 m. Leideno observatorijoje (Olandija) ir Ročesterio universitete (Niujorkas, JAV).

J1407b žiedų sistemos modelis

J1407b žiedų sistemos modelis

Naujausių duomenų analizė, kurią atliko Leideno Matthew Kenworthy vadovaujami mokslininkai, leidžia manyti, kad tarp žiedų yra properšos, bylojančios, jog aplink planetą gali formuotis ir egzomėnuliai.

"Šviesos kreivėje matomos detalės yra neįtikėtinos, - pasakoja prof. L. M. Kenworthy. – Planetos žiedai sistemos žvaigždę temdė kelias savaites, tačiau žymūs pokyčiai matyti ir po kelių dešimčių minučių. Visa tai byloja, kad užtemimo kaltininkė - didžiulė žiedų sistema. Gimtoji žvaigždė nuo žieduotosios planetos yra per toli, kad žiedus būtų galima įžvelgti, tačiau išsamų žiedinės sistemos modelį sudarėme pagal staigius gimtosios žvaigždės šviesio pokyčius, kai jos disku praslinkdavo planeta su įspūdingąja žiedų kolekcija."

"Jei J1407b žiedais papuoštume Saturną, jie iš Žemės labai aiškiai būtų matomi ir naktį, nes danguje dydžiu kelis kartus pranoktų mėnulio pilnatį", - pridūrė astronomas.

Tyrėjai analizavo projekto "Superwasp" duomenis. Šį tyrimų projektą vykdantys mokslininkai ieško dujinių planetų-milžinių, praslenkančių tarp Žemės ir jų gimtosios žvaigždės. Mokslininkai priėjo išvadą, kad pasikartojantį J1407 žvaigždės priblėsimą lemia didžiulis dujinės planetos su gigantiška žiedine sistema egzistavimas.

Planetos gravitacijos iškreivintos šviesos bangos leido tyrėjams nustatyti, kad J1407b žiedų sistema yra 120 mln. km pločio, t.y., daugiau kaip 200 kartų didesnė už Saturno žiedų sistemą. Unikalioji planeta yra už 420 šviesmečių nuo Žemės.

"Jei į ledo krislus ir dulkes sumaltumėte keturis didžiuosius Jupiterio palydovus, o gautus "miltus" paskleistumėte Jupiterio orbitoje, iš jų susiformavęs žiedas būtų toks neperregimas, kad tiems žiedams pridengus saulę, toliau esantis stebėtojas matytų saulės užtemimą, - aiškino astronomijos profesorius Ericas Mamajekas. - J1407 atveju žiedai blokuoja net 95 proc. jaunos Saulės tipo žvaigždės šviesos. Įsivaizduojate? Medžiagos tuose žieduose yra beprotiškai daug, ir iš jos gali susiformuoti daugybė mėnulių."

Gigantiškoje žiedų sistemoje mokslininkai aptiko kol kas tik vieną plyšį. "Labiausiai tikėtina, kad tą plyšį žiede paliko susiformavęs palydovas, - samprotauja L. M. Kenworthy. – To palydovo masė – tarpinis variantas tarp Marso ir Žemės masės. O aplink planetą tas Marso-Žemės dydžio mėnulis apskrieja per porą metų."

Astronomai mano, kad per keletą milijonų metų J1407 žiedai išplonės, išretės, o galiausiai jų išvis beveik nebeliks – jie transformuosis į planetos palydovus.

"Planetologijos moksle jau ne vieną dešimtmetį gyvuoja tokia teorija, kad ankstyvoje jaunystėje didžiules žiedų sistemas turėjo ir Saulės sistemos milžinai – Jupiteris, Saturnas, - teigia E. Mamajekas. – Iš tų medžiagos diskų vėliau susiformavo palydovai. Tačiau iki 2012 m. tokios teorinės žiedų sistemos niekas nebuvo matęs. Tai yra pirmas tokio tipo pavyzdys."

Astronomų vertinimu, kad aplink gimtąją žvaigždę žieduotoji J1407b apskrieja maždaug per 10 metų. Nustatyti šios planetos masę sudėtinga, tačiau spėjama, kad ji 10-40 kartų viršija Jupiterio masę.

Никто не решился оставить свой комментарий.
Будь-те первым, поделитесь мнением с остальными.
avatar