Меню

Free protonmail

Назад Главная » Каталог статей » Ligos, mutacijos, maistas E

Aliejus: rafinuotas kepimui, nerafinuotas - mišrainėms

Augaliniai aliejai – vienas tų retų produktų, kurie visiškai atitinka sveikos mitybos reikalavimus. Itin svarbi jų savybė ta, kad juose esama polinesočiųjų riebalų rūgščių, dėl kurių stygiaus organizme žmogus tampa vangus, jaučia energijos trūkumą, jam formuojasi skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opos.

Jeigu etiketėje nurodyta „Pirmasis šaltasis išspaudas“, šis aliejus yra gautas unikaliu pirmojo šaltojo presavimo būdu, leidžiančiu išsaugoti vitaminą E. Aukštas technologijos lygis leidžia tokiam aliejui nepridegti ir neskleisti specifinio kvapo jį kaitinant. Jis tinka ir kepimui, ir naminiam konservavimui.

Rafinuotas aliejus yra skaidrus, neturi drumzlių, o jeigu jis dar ir dezodoruotas, vadinasi, nepasižymi nei specifiniu skoniu, nei kvapu. Toks aliejus labiausiai tinka kepimui ir skrudinimui gruzdintuvėje, taip pat jis gali būti padažų ir marinatų pagrindas.

Nerafinuotas aliejus turi drumzlių, pasižymi specifine spalva, skoniu ir kvapu. Pagal skonio savybes nerafinuotas aliejus ypač tinka mišrainėms, salotoms, užkandžiams ruošti. Bet jis netinka kepimui, nes svyla, pridega, skleidžia ne itin malonų kvapą ir tykšta.

Augalinis aliejus nuo seno buvo išgaunamas presavimo būdu. Didelis aliejaus kiekis likdavo išspaudose. Kad to būtų išvengta, pradėtas naudoti dar vienas metodas, pavadintas ekstrakciniu. Smulkintos sėklos apdorojamos tirpikliu, paskui šis tirpiklis pašalinamas garais. Ekstrakciniu būdu išgaunamas beveik visas aliejus.

Alyvuogių aliejų geriausia laikyti tamsioje vietoje, be temperatūros pokyčių (ideali temperatūra – +12–14 laipsnių). Šis aliejus sugeria kvapus, todėl turi būti gerai užkimštas. Laikyti jį geriausia moliniuose induose.

Jeigu alyvuogių aliejus ilgai laikomas atvirame inde, yra veikiamas oro, jame kaupiasi produktai, kurie ne tik erzina virškinimo organus, bet ir pasižymi toksiniu poveikiu.

Verta žinoti:

Aliejai turi vieną specifinę savybę: kaitinant iki tam tikros temperatūros juose ima gamintis kancerogeninės medžiagos. Lentelėje pateikiame įvairių aliejų kritinę kaitinimo temperatūrą, po kurios jie tampa kenksmingi.

Palmių aliejus

240° С

Žemės riešutų

220° С

Alyvuogių

210° С

Saulėgrąžų, sojų

170° С

Vynuogių, rapsų, kukurūzų

160° С

Margarinas

150° С

Sviestas

110° С




Никто не решился оставить свой комментарий.
Будь-те первым, поделитесь мнением с остальными.
avatar