Главная » Статьи » Kosmoso paslaptys

Gerbiami skaitytojai

Nuo šiol nauji straipsniai į šį tinklapį - ufospace.net - nebebus dedami. Visa aktyvi veikla persikelia į naują svetainę - paranormal.lt.  Straipsniai iš čia niekur nedings ir dar ilgai turėtų būti prieinami. Bet jai norite daugiau naujienų ir rusų k. mielai apsilankykite.


Paaiškėjo, kad mįslingasis 1 mln. km ilgio "X" formos uodegą turintis Saulės sistemos kūnas – ne kometa

Kategorija: Kosmoso paslaptys»

Astronomus iki šiol glumino keistas Saulės sistemos objektas, primenantis kometą, tačiau, kaip ką tik paaiškėjo, nesantis kometa. Mokslininkai niekaip negalėjo paaiškinti raidės "X" pavidalu išsidėsčiusio dulkių šleifo kilmės. Dar įdomiau tai, kad paskui šį dangaus kūną nusidriekė net 1 mln. km ilgio dulkių šleifas, kuris, kaip rodo naujausi stebėjimai, tįsta toliau.

Paaiškėjo, kad keistas, į kometą panašus 2010 m. atrastas objektas P/2010 A2 iš tiesų yra asteroidas, kaktomuša susidūręs su kitu tokio pat likimo broliu. Tačiau kol tai nebuvo išsiaiškinta, mokslo pasaulyje šis kūnas sukėlė nemenką šurmulį – mokslininkus labiausiai glumino mįslingas nuolaužų išsidėstymas erdvėje, primenantis X formą, ir paskui jį nusidriekęs nepaprastai ilgas dulkių šleifas.


Šis kosminis kūnas skrieja Asteroidų žiede tarp Marso ir Jupiterio. Jis sulaukė tokio susidomėjimo, jog į jį buvo nukreipti ne tik daugelio antžeminių observatorijų teleskopų objektyvai, bet ir garsiojo kosminio teleskopo "Hubble" akis. Tiesa, kuo toliau, tuo labiau P/2010 A2 glumino astronomus: objekto uodega pasidarė tokia ilga, jog daugelyje observatorijų nusidriekė per visą stebėjimo lauką.

"Pasirodo, mes čia dvejus metus stebime asteroido mirtį, - pasakoja teleskopu WIYN (Wisconsin Indiana at Yale NOAO) dirbantis astronomas Džejadevas Radžagopalas (Jayadev Rajagopal). – Žinome ne vieną dešimtį asteroidų, kuriuos tokia lemtis yra ištikusi kažkada praeityje, tačiau tai yra pirmas toks egzempliorius, kurio agoniją stebime gyvai ir matome, kas vyksta realiuoju laiku."

Naudodamasis nauja 3,5 m skersmens WIYN teleskopo plataus apžvalgos lauko kamera "One Degree Imager" (ODI), Dž. Radžagopalas su kolegomis pastebėjo, kad keistojo asteroido P/2010 A2 uodega yra gerokai ilgesnė nei buvo manoma iki tol. Ji nusidriekusi apie 1 mln. kilometrų – beveik 3 kartus toliau nei atstumas nuo Žemės ligi Mėnulio.

Naujoji kamera ODI nufotografuoja dangaus plotą, maždaug prilygstantį Mėnulio pilnačiai (nors ateityje numatoma, kad stebėjimo laukas bus net 4 kartus didesnės apimties).

"Nors po susidūrimo praėjo jau 3,5 metų, o per tą laiką nukentėjęs asteroidas beveik spėjo apsukti visą savo orbitos aplink Saulę ratą, jo uodega tebėra matoma – maža to, ji ilgėja, - pažymi Dž. Radžagopalas. – Viena iš esminių tokio uodegos ilgio priežasčių – ją tempia Saulės spindulių slėgis ir gravitacinės jėgos. Uodega ir toliau vis ilgės, kol virs elipse."

Astronomas pridūrė, kad asteroido uodegos nufotografavimas visu ilgiu sudarys sąlygas tyrėjams įvertinti dulkių šleifo masę bei nustatyti jo sudėtį.

Manoma, kad asteroidų susidūrimai – įprastas ir gana paplitęs reiškinys, pažeriantis Saulės sistemoje (o gal ir kitose planetinėse sistemose) dulkių. Tačiau kaip dažnai įvyksta tokie susidūrimai ir kiek po jų lieka dulkių, tebėra neaišku. Tiesa, P/2010 A2 stebėjimai atveria galimybes šį fenomeną perprasti. Išsiaiškinę, kiek dulkių lieka po tokių susidūrimų, mokslininkai galėtų patikimiau modeliuoti kitų planetinių sistemų ir Saulės sistemos dulkių turtingus nuolaužų plotus.

"Šio objekto stebėjimas leidžia mums suprasti, kaip sąveikauja asteroidai ir nuolaužų teritorijos, - aiškina Dž. Radžagopalas. – Beje, kažkada šio asteroido paliktas dulkių šleifas pasieks ir Žemės orbitą – tuomet naktiniame danguje bus matyti meteoritų lietūs. Tiesa, iki to laiko reikės palūkėti gal ir milijoną metų."
PANAŠŪS STRAIPSNIAI:
Kategorija: Kosmoso paslaptys | Patalpino: Rolando (04.06.2013) | Autoriai: technologijos.lt | | Aut. teisės: http://technologijos.lt
Просмотров: 688 | Рейтинг: 0.0/0

Pasidalinkite straipsniu su visais, jums vienas paspaudimas, o mums malonumas.

// Rekomenduojamevisos naujienos

ufospace
Vietoje kulkos – plaktukas: mokslin...

Mičigano universiteto antropologė dr.... (2056)

ufospace
Mokslininkai suglumę: medžiagą sleg...

Intuityviai esame pratę, kad kokį nor... (911)

ufospace
Nežemiškų civilizacijų perspektyvos...

Paskutiniai gyvybės pėdsakai Žemėje b... (1532)

ufospace
Pietų ašigalyje prieš savaitę užfik...

Antarktidoje, pietiniame mūsų planetos a... (708)
ufospace
Saulėje sprogimų serija tęsiasi: pr...

Šįryt (trečiadienį, gegužės 15 d. ryt... (911)

ufospace
"Curiosity" Marse nufotog...

Marso paviršiuje pastebima vis neįtikėti... (905)
ufospace
B. Obamos saugumą garantuoja apsaug...

Pasak naujausios ko... (1335)
ufospace
Iš tiesų yra 14, o ne 10 Dievo įsak...

Mozė, šėlstant perkūnijai, besileidžiant... (1044)
ufospace
Didysis Tvanas buvo – teigia moksla...

Pats Jėzus Kristus mini Tvaną, tačiau... (957)

ufospace
Kaip mūsų sveikata susijusi su krau...

Vos atrastos kraujo grupės sulaukė di... (1509)

Всего комментариев. Iš viso komentarų: 0
avatar

Kategorijosvisos naujienos