Главная » Статьи » Kosmoso paslaptys

Gerbiami skaitytojai

Nuo šiol nauji straipsniai į šį tinklapį - ufospace.net - nebebus dedami. Visa aktyvi veikla persikelia į naują svetainę - paranormal.lt.  Straipsniai iš čia niekur nedings ir dar ilgai turėtų būti prieinami. Bet jai norite daugiau naujienų ir rusų k. mielai apsilankykite.


Koks yra tikrasis Saulės sistemos dydis?

Kategorija: Kosmoso paslaptys» Žymos: Saulės sistemos vaizdas iš šono, Saulės sistemos judėjimas kosminėje
Daugelis mūsų, įstrigusių čia, Žemės planetoje, turime galimybę matyti tik labai mažą Saulės sistemos dalelytę: ryškią Saulę dienomis, Mėnulį ir planetas naktimis. Bet iš tiesų Saulės sistema yra nepalyginamai didesnė, erdvesnė ir... taip, siekia ištisus šviesmečius. Kiek šviesmečių?

Prieš atsakant į klausimą, koks yra tikrasis Saulės sistemos dydis, reikia susitarti dėl matavimo vienetų. Atstumai kosmose yra tokie beprotiški, jog metrai ir kilometrai ten yra juokingai trumpi ir nieko nesakantys matavimo vienetai. Astronomai naudoja žymiai daugiau atstumo matavimo vienetų. Vienas iš jų – astronominis vienetas (AV). Tai – atstumas nuo Žemės iki Saulės (apie 149 mln. km).

Merkurijų nuo Saulės skiria tik 0,39 AV, Jupiterį – jau 5,5 AV. Plutonas nuo mūsų žvaigždės nutolęs per 39,2 AV. Ar geriau suvoktume, jei šis atstumas būtų įvardijamas kilometrais – 5,9 mlrd. km?


Jei keliautume greitkeliuose leistinu greičiu, nuo Saulės iki Plutono nuskrietume per 6 tūkst. metų. Bet, vaizdžiai tariant, Plutono orbita Saulės sistemoje yra kaip bambos dydžio rutuliukas ant žmogaus kūno – Saulės sistema yra nepalyginamai didesnė ir už Plutono orbitos driekiasi nesuvokiamai toli.

Tolimiausia atrasta nykštukinė Saulės sistemos planeta – Eridė – skrieja toli gražu ne Saulės sistemos paribyje. Kuiperio juosta, kurioje skrajoja Plutonas, Eridė, Makemake (3-ioji pagal dydį nykštukinė planeta Saulės sistemoje) ir Haumėja, driekiasi nuo 30 iki 50 AV. Arba iki 7,5 mlrd. km nuo Saulės. Ir tai – tik Saulės sistemos pradžia.

Saulės sistemos dydis matuojant astronominiais vienetais (AV)
©NASA
Gerokai toliau, už 80-200 AV nuo Saulės, yra tam tikra riba, ties kuria saulės vėjas, skriejantis 400 km/s greičiu, susiduria su tarpžvaigždine terpe – mūsų galaktikos fonu. Tokiu būdu paskui Saulės sistemą nusidriekia maždaug 230 AV ilgio kometos pavidalo uodega.

Tačiau tikrasis Saulės sistemos dydis charakterizuojamas jos gravitacija – kiek toli esantis objektas vis dar paklūsta Saulės sistemos gravitacijai ir skrieja aplink Saulę?

Toliausiai nuo mūsų žvaigždės nutolęs Saulės sistemos darinys yra Orto debesis – teorinis ledinių objektų debesis, kurį nuo Saulės skiria mažiausiai 100 000 (!) AV. Arba 1,87 šviesmečio. Tad garsieji zondai "Voyager", kurie yra toliausiai nukeliavę dirbtiniai objektai ir jau krapštosi iš heliosferos, nuo Orto debesies yra taip toli, jog, galima sakyti, dar neatsiplėšė nuo starto linijos. O keliauja jau beveik 40 metų. Klausimas "Kada jie pasieks Orto debesį?" tokiame kontekste virsta retoriniu.

Nors tiesiogiai Orto debesies negalime matyti, ilgojo periodo kometos, kurios į Saulės sistemos centrą užsuka tik kartą per šimtmečius, kaip manoma, yra būtent iš Orto debesies.

Saulės gravitacija veikia maždaug 2 šviesmečių spinduliu, o tai yra beveik pusė kelio iki Saulei artimiausios žvaigždės – Kentauro Proksimos. Toks yra tikrasis Saulės sistemos dydis. Tikėsite ar ne, tačiau bet kuris 2 šviesmečių atstumu nuo Saulės skriejantis objektas, ko gero, sukasi aplink Saulę ir turėtų būti laikomas Saulės sistemos dalimi.

Pabaigai grįžkime prie automobilinės analogijos. Greitkeliuose leistinu greičiu į Saulės sistemos kraštą nulėktume po... 19 mln. metų. Net NASA zondas "New Horizons", kuris yra greičiausias žmonijos paleistas kosminis aparatas (po poros metų pasieksiantis Plutoną ir pradėsiantis šios nykštukinės planetos tyrimus), 2 šviesmečių atstumą įveiktų tik per 37 tūkst. metų.

Tad vietos po Saule ne tiek jau ir mažai.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI:
Kategorija: Kosmoso paslaptys | Patalpino: Rolando (05.09.2013) | Autoriai: technologijos.lt | | Aut. teisės: http://technologijos.lt
Просмотров: 1202 | Рейтинг: 0.0/0

Pasidalinkite straipsniu su visais, jums vienas paspaudimas, o mums malonumas.

// Rekomenduojamevisos naujienos

ufospace
Pasaulis 2083-aisiais: Europą ir Am...

Po 70 metų daugelis Europos gyventojų... (1069)

ufospace
Viešai testuoti pristatytos naujos ...

Pasaulinė kompiuterinio saugumo sprendim... (685)
ufospace
Jūrų velnią pagavusiam žvejui šis v...

Nardytojas iš Baltarusijos Borisas, s... (1613)

ufospace
Klaipėdos atsiverimo marioms istori...

Žvelgiant į Klaipėdą nuo laivo denio ... (2498)

ufospace
Studentų komanda pristatė pirmąjį p...

Keturi studentai iš Indijos aplenkė pasa... (742)
ufospace
Nauji bandymai įminti Tunguskos mįs...

Brėkštant 1908 m. b... (769)
ufospace
Japonijoje eksponuos 39 tūkst. metų...

Antradienį į Jokohamą Japonijoje atgaben... (1217)
ufospace
Baterijų tarnavimo laiką galima pra...

Išmaniųjų telefonų, planšetinių kompi... (673)

ufospace
Virš Čilės prasinešė NSO flotilė...

Liudininkai teigia, kad užfiksuoti vaizd... (532)
ufospace
VU profesorius: nuo pusgaminių ir g...

Kur be­pa­si­suk­si, ... (742)

Всего комментариев. Iš viso komentarų: 0
avatar

Kategorijosvisos naujienos