Главная » Статьи » Kosmoso paslaptys

Gerbiami skaitytojai

Nuo šiol nauji straipsniai į šį tinklapį - ufospace.net - nebebus dedami. Visa aktyvi veikla persikelia į naują svetainę - paranormal.lt.  Straipsniai iš čia niekur nedings ir dar ilgai turėtų būti prieinami. Bet jai norite daugiau naujienų ir rusų k. mielai apsilankykite.


Kada sulauksime įspūdingiausio šiemet meteorų lietaus?

Kategorija: Kosmoso paslaptys»

Rugpjūtis, ko gero, yra svarbiausias laikas astronomijos mėgėjams – būtent tada naktiniame danguje ryškiausiai matomi meteorų lietūs. „Juos geriausia stebėti užmiestyje, aukštesnėse vietovėse“, – pataria specialistas.

Kokiu metu tinkamiausia stebėti meteorų lietų, kokių sąlygų tam reikia, pasakoja astronomijos mėgėjų klubo „Albireo“ vadovas Jonas Kaspariūnas.

– Meteorų lietūs dar vadinami krintančiomis žvaigždėmis. Bet žinome, kad žvaigždės nėra kur nors pakabintos, jos negali imti ir nukristi. Taigi paaiškinkite, kas yra tie meteorų lietūs?

– Meteorų lietūs – tai mažos dalelės, daugiausia kometos uodegos liekanos. Arba – suirusios kometos dalelės. Jos dažniausiai yra nuo smiltelės iki kokio kamuoliuko dydžio. Jos krisdamos į atmosferą nuo trinties įkaista, užsidega ir tą švytėjimą mes vadiname meteorais.

 

– Tad tos dalelės tokios mažos, o jos taip aiškiai matomos?

– Taip, nes mes matome ne pačias daleles, o degimo procesą. Kadangi dalelės juda labai greitai, mums jie atrodo kaip brūkšneliai.

– Kada ir kur geriausia stebėti meteorų lietų? Ar yra koks ypatingas nakties metas, kada šios krintančios žvaigždės ryškiausiai matomos?

– Geriausia stebėti užmiestyje, nes mieste labai trukdo šviesos. Geriausia važiuoti į tas vietas, kurios yra atokiau nuo miesto. Reikėtų pasirinkti aukštesnes vietoves, kad netrukdytų medžiai, pastatai. Ir, aišku, mėnulis, turi netrukdyti – pilnaties metu dangus būna gana šviesus ir mažiau ryškių meteorų pamatyti nepavyks.

– Tad geriau, kai yra jaunatis ar kai mėnulis nusileidęs?

– Taip.

– O kalbant apie šį rugpjūtį – kurios dienos bus tinkamiausios dangaus stebėjimui?

– Šis rugpjūtis yra ypatingas tuo, kad mėnulis per pagrindinį rugpjūčio įvykį – perseidų lietų – nusileis gana anksti ir netrukdys stebėti. Jeigu oro sąlygos bus tinkamos – nebus debesuota, nelis, – tuomet „lis žvaigždėmis“.

– Sakote, mėnulis anksti nusileis. Apie kokį metą kalbame?

– Stebėti bus galima faktiškai nuo pat Saulės laidos iki pat paryčių. Visą naktį.

– Yra įvairūs srautai – yra ir perseidai, ir delta, ir alfa kaprikornidai ir t.t. Noriu paklausti, kurie iš jų yra patys įspūdingiausi?

– Įspūdingiausi yra perseidai. Jų ir sulauksime naktį iš rugpjūčio 12 į 13. O įspūdinga turbūt dėl to, kad lietus bus gausus – bus galima suskaičiuoti iki 100 meteorų per valandą. Dar lauke šilta, naktys dar giedros – galima gulėti žolėje, ramiai skaičiuoti juos ir grožėtis.

Yra ir kitų – gal labiau žinomas yra leonidų lietus. Tik tuo metu, lapkričio 17 d. Lietuvoje būna apsiniaukę ir nelabai tenka pamatyti ką nors gražaus, bet kas 33 metus būna tie srautai, dalėlės savo orbitoje nėra vienodai pasiskirsčiusios, būna srautų, kai meteorų tankumas gali išaugti iki 1000 per valandą. 2033 m. leonidų lietus turėtų būti gana įspūdingas.

– Ar skiriasi tie lietūs žiūrint plika akimi?

– Jeigu lygintume skirtingus srautus, tarkime leonidus ir perseidus, didelio skirtumo galbūt nepastebėsite. Bet skiriasi meteoro greitis.

– Jūs jau minėjote, kad užmiestyje geriau stebėti krintančias žvaigždes. Ar yra Lietuvoje kokios ypatingos vietos, kurias astronomijos mėgėjai sutartinai vadina geriausiomis?

– Kiekvienas laukas gali būti tinkamas. Bet turbūt visiems astronomijos mėgėjams ta viena vieta Lietuvoje yra Molėtų observatorija. Patys Molėtai nušviečia dangų, bet apskritai stebėti dangų ten yra puikios sąlygos.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI:
Kategorija: Kosmoso paslaptys | Patalpino: Rolando (03.08.2013) | Autoriai: Simonas Bendžius, LRT radijo laida | | Aut. teisės: http://LRT.lt
Просмотров: 945 | Рейтинг: 0.0/0

Pasidalinkite straipsniu su visais, jums vienas paspaudimas, o mums malonumas.

// Rekomenduojamevisos naujienos

ufospace
Lietuviai Baltijoje surado povanden...

Būrys lietuvių entuziastų Baltijos jūroj... (1117)
ufospace
Japonijoje eksponuos 39 tūkst. metų...

Antradienį į Jokohamą Japonijoje atgaben... (1177)
ufospace
Mokslininkams pavyko vienai minutei...

Vokietijos mokslininkams pavyko visiš... (709)

ufospace
Mokslininkus glumina Veneroje mįsli...

Aukštybiniai vėjai kaimyninėje Venero... (908)

ufospace
Kaip mūsų sveikata susijusi su krau...

Vos atrastos kraujo grupės sulaukė di... (1191)

ufospace
Mūsų visata – 4 dimensijų žvaigždės...

Visai gali būti, kad mūsų visatą sukū... (631)

ufospace
Keliasdešimt metų snūduriavusi juod...

Astronomų dėmesio sulaukė už 47 mln. švi... (659)
ufospace
Pirmieji žmonijos žodžiai, kosmosu ...

Juk signalas iš Žemės radijo bangų pavid... (2317)
ufospace
Astronomai atsitiktinai pamatė tik ...

Kosminio palydovo "Hubble" nuotraukose a... (894)
ufospace
Lietuvoje nebus prekiaujama natūral...

Valstybinė maisto ir veterinarijos ta... (858)

Всего комментариев. Iš viso komentarų: 0
avatar

Kategorijosvisos naujienos