Паранормальные новости - ZenYandex
Главная » Статьи » Istorijos paslaptys

Gerbiami skaitytojai

Nuo šiol nauji straipsniai į šį tinklapį - ufospace.net - nebebus dedami. Visa aktyvi veikla persikelia į naują svetainę - paranormal.lt.  Straipsniai iš čia niekur nedings ir dar ilgai turėtų būti prieinami. Bet jai norite daugiau naujienų ir rusų k. mielai apsilankykite.


Akmens amžiaus Lietuvoje galimai būta kanibalų

Kategorija: Istorijos paslaptys» Žymos: individo, lietuvoje, kapojimo, akmens amžiaus, daubara, palaikų, kanibalų, žymes, neužkasti, palaikai

Neolito epochoje, dabartinės Lietuvos teritorijoje gyveno pavienės medžiotojų-rinkėjų gentys, kurios buvo bepradedančios įvaldyti žemdirbystės amatą ir darytis vis labiau sėslios. Šių žmonių gyvenimo būdas, religija ir pasaulėžiūra kelia daug klausimų akmens amžių tyrinėjantiems archeologams bei antropologams. Vilniaus universiteto doktorantas Mantas Daubaras, tirdamas prieš 6000 metų Kretuono ežero apylinkėse gyvenusių žmonių palaikus aptiko iki šiol Lietuvoje neaprašytą kanibalizmo atvejį.

1980-tais metais, Švenčionių rajone, Kretuono ežero apylinkėse buvo vykdomi archeologiniai kasinėjimai, kurių metu ir buvo rastas akmens amžiaus kapinynas, datuojamas viduriniam neolitui (~4400 – 3100 m. pr. Kr.). Savo doktorantūros disertaciją akmens amžiaus tyrimams skyręs M. Daubaras atliko antropologinę palaikų analizę. Dviejų individų galūnių kauluose mokslininkas aprašė aiškias graužimo bei kapojimo žymes: „Vieno individo, kuriam buvo apie 35-40 metų, blauzdikaulis turi aiškias graužimo žymes, kito palaidotojo, paauglio, žastikaulis ir šlaunikaulis su kapojimo žymėmis, kurios sukeltos kažkokiu įnagiu“ – sakė M. Daubaras.

Manto Daubaro rankose - palaikai su galimais kanibalizmo pėdsakais    © D.Liekio nuotr.

Jo teigimu, vyresnio individo palaikai turi analogą užsienyje. Panašus atvejis buvo rastas viename akmens amžiaus kapinyne Gotlando saloje. Mokslininkai nustatė, kad mirusiojo palaikai kurį laiką buvo neužkasti ir laisvai prieinami laukiniams gyvūnams, nes juose užfiksuotos graužikų dantų žymės. Manoma, kad velionio palaikų laikymas atviroje vietoje buvo laidojimo ritualo dalis.

Manto Daubaro teigimu, Lietuvoje rasto individo palaikai galėjo gulėti neužkasti būtent dėl tokio ritualo, kuris buvo būdingas šio laikotarpio bendruomenėms: „Vakarų Europoje yra rastų neginčijamų įrodymų, kad kai kurios tuometinės akmens amžiaus bendruomenės savo gentainių iš karto po žemėmis neužkasdavo, o kurį laiką laikydavo atvirose vietose, panašiai kaip zoroastristai darydavo Indijoje. Tokiu būdu palaikai irdavo neužkasti iki ateidavo laikas juos palaidoti. Gali būti, kad Kretuono apylinkėse rasti gyvūnų apgraužti palaikai buvo laidojami pagal būtent tokius ritualus“, – pasakojo doktorantas.

Kito šiose apylinkėse rasto individo palaikuose antropologas nustatė kapojimo žymes, kurios buvo paliktos naudojant nenustatytą įrankį: „Kalbant apie šio individo amžių, jis buvo paauglys. Analizės metu nustačiau aiškias, įrankiu paliktas kapojimo žymes ant blauzdikaulio ir žastikaulio. Tai neabejotinos mėsinėjimo žymės, paliktos tose vietose, kur raumenys tvirtinasi prie kaulo. Užsienyje tokie atvejai buvo registruoti, tačiau jie šiek tiek skiriasi nuo mūsiškio, nes tai buvo bandymai perskelti ilguosius kaulus mėginant pasiekti kaulų čiulpus, kurie yra labai maistingi. Mūsų atvejis kiek kitoks, nes kapojimo žymės matomos kaulo paviršiuje“ – tvirtino M. Daubaras. Doktoranto teigimu, visai tikėtina, kad šis paauglys po mirties buvo mėsinėjamas kanibalo. Tačiau neatmestina ritualinių apeigų versija.

Kiti tame pačiame kapinyne rasti palaikai byloja apie galimą, taip vadinamą „protėvio kultą“, kai po ilgo laiko, mirusio gentainio palaikai atkasami ir paimamas jo kaulų fragmentas: „Trečioji istorija iš akmens amžiaus Kretuono pakrantės, tai kapas, kuriame palaidoti palaikai buvo atkasti neilgai trukus po palaidojimo. Šis individas buvo palaidotas po žeme, tačiau sunykus jo minkštiesiems audiniams, kažkas kapą atkasė ir pasiėmė dalį jo palaikų.“ – sakė M. Daubaras.

Vilniaus universiteto doktoranto aprašytas kanibalizmo atvejis – pirmasis toks Lietuvoje, datuojamas priešistoriniams laikams.
 

PANAŠŪS STRAIPSNIAI:
Kategorija: Istorijos paslaptys | Patalpino: Rolando (19.02.2015) | Autoriai: Daumantas Liekis | | Aut. teisės: http://delfi.lt
Просмотров: 511 | Рейтинг: 0.0/0

Pasidalinkite straipsniu su visais, jums vienas paspaudimas, o mums malonumas.

// Rekomenduojamevisos naujienos

ufospace
Atskleista paslaptingos būtybės kūn...

Atskleista Pietų Afrikos Respublikoje ra... (2346)
ufospace
55 tonų akmuo atlėkė į namo miegamą...

Viskonsino valstijoje (JAV) stovi uni... (645)

ufospace
Černobylio palikimas: didelės keist...

1986-aisiais įvykusi Černobylio atominės... (4570)
ufospace
Mokslininkai atrado naują materijos...

Tarptautinė astronomijos mokslininkų kom... (1014)
ufospace
Jaunieji genijai, arba vargas dėl p...

Kiekvienoje kartoje gimsta genialių vaik... (1113)
ufospace
Saulę pastarosiomis dienomis atakav...

Vakar ir dar prieš porą dienų į Saulę nu... (828)
ufospace
Primorės skrajūnas...

Neįtikėtina, bet kitoje Ramiojo vandenyn... (1032)
ufospace
Į stiklainį galvą įkišusi lapė šauk...

Rusijoje nufilmuotas vaizdelis, kaip lap... (1271)
ufospace
Žmogaus nemirtingumas iš fantastiko...

Sakoma, kad neišvengiami tik du dalyk... (1397)

ufospace
Jūrų velnią pagavusiam žvejui šis v...

Nardytojas iš Baltarusijos Borisas, s... (1910)

Всего комментариев. Iš viso komentarų: 0
avatar

Kategorijosvisos naujienos