Паранормальные новости - ZenYandex
Главная » Статьи » Gamtos paslaptys

Gerbiami skaitytojai

Nuo šiol nauji straipsniai į šį tinklapį - ufospace.net - nebebus dedami. Visa aktyvi veikla persikelia į naują svetainę - paranormal.lt.  Straipsniai iš čia niekur nedings ir dar ilgai turėtų būti prieinami. Bet jai norite daugiau naujienų ir rusų k. mielai apsilankykite.


Neišspręsta mokslinė dilema: kaip aušinosi didžiausi istorijoje sausumos gyvūnai?

Kategorija: Gamtos paslaptys»

Zauropodai (lot. Sauropodomorpha) – didžiausi iš visų kada nors buvusių sausumos gyvūnų. Jie gyveno juros ir kreidos periodais. Mažiausi iš šių milžinų buvo 10 m ilgio, o didžiausi – iki 38 m. Jiems buvo būdinga nedidelė galva, ilgas kaklas, storos kojos, žemas kūnas.

Šie žolėdžiai dinozaurai su ilgais kaklais ir mažytėmis galvomis galėjo sverti iki 80 tonų - daugiau nei bet kuris kitas žinomas sausumos stuburinis gyvūnas, gyvenęs tais laikais. Vienas labiausiai diskutuotinų klausimų mokslininkams – kaip gi šie gyvūnų karalystės gigantai sugebėjo reguliuoti savo kūno temperatūrą?

Manoma, jog zauropodų kūno temperatūra galėjo siekti vos 28 laipsnius Celsijaus. Aukščiausia įmanoma ir toleruotina kūno temperatūra dabar gyvenančių žolėdžių yra 45 laipsniai Celsijaus. Mokslininkai mano, jog zauropodų kūno temperatūra panaši į dabartyje gyvenančių driežų. Zauropodų kūno temperatūros skaičiavimai atlikti remiantis ryšiu tarp didžiausio įmanomo augimo greičio ir bazinio medžiagų apykaitos greičio gyvūnuose. Mat medžiagų apykaitos greitis iš esmės lemia kūno temperatūros santykius.

Šių stuburinių gyvūnų gigantizmas, unikalus visoje Žemės istorijoje, iškėlė daug klausimų, tokių kaip, kodėl kiti sausumos gyvūnai nepasiekė tokio dydžio ir kaip toliau vystytųsi jų kūno dydžio evoliucija, psichologija. Prie tyrimų dirbo ekologijos, morfologijos, gyvūnų mitybos bei paleontologijos sričių specialistai, kad išspręstų esminį klausimą, kaip zauropodai sugebėjo pasiekti tokį nepaprastą dydį.

Šiuo metu mokslinėje spaudoje pasirodė keli straipsniai šia tema, o juos parašė Dr. Eva Maria Griebeler ir dr. Janas Werneris - mokslinių tyrimų grupės „Zauropodų biologija: gigantizmo evoliucija“ ( angl. „Biology of the Sauropod Dinosaurs: The Evolution of Gigantism“ (FOR 533) nariai.

Viename iš savo paskelbtų straipsnių J. Werneris su kolega Koenu Steinu iš Bonos universiteto (Vokietija) aprašė naują metodą, kaip nustatyti kaulinio audinio tankį ir tuo pačiu palyginti zauropodų duomenis su kitų stuburinių žinduolių duomenimis. Nors zauropodų kaulų struktūra ir atitinkamų audinių tankumas buvo panašus į daugelio šiandienos žinduolių, tačiau rezultatai nepatvirtina, jog zauropodai buvo endoterminiai gyvūnai. Endoterminis procesas charakterizuoja procesą arba reakciją, kuri sunaudoja energiją (šilumos pavidalu), t.y. gyvūnai šilumą išspinduliuoja į aplinką, panašiai kaip žmonės.

Kitu straipsniu nagrinėjama zauropodų reprodukcija (dauginimasis). Čia J. Werneris su kolege E. M. Griebeler iškelia hipotezę, kad aukštas reprodukcijos lygis prisidėjo prie didelių dinozaurų gigantizmo. Jie ištyrė, jog daugumos dinozaurų dauginimosi modelis buvo panašus į šiuolaikinių roplių bei paukščių. Tačiau, priešingai negu pagal ankstesnių tyrimų prielaidas, Mainco mokslininkų skaičiavimai nepatvirtino hipotezės, kad dideli dinozaurai būtų padėję didelį kiekį kiaušinių.

Taigi, kol kas mokslininkai nepriėjo galutinių vieningų išvadų apie šiuos unikalius gyvūnus. „Džiaugiamės, jog šis tyrimas laisvai prieinamas ne tik kitiems mokslininkams, bet ir zauropodų gerbėjams“, - sakė dr. E. M. Griebeler.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI:
Kategorija: Gamtos paslaptys | Patalpino: Rolando (18.01.2014) | Autoriai: technologijos.lt |
Просмотров: 697 | Рейтинг: 0.0/0

Pasidalinkite straipsniu su visais, jums vienas paspaudimas, o mums malonumas.

// Rekomenduojamevisos naujienos

ufospace
Ateiviai tarp mūsų...

Yra manančių, kad nežemiškų civilizacijų... (3050)
ufospace
Finikiečių mįslė Brazilijoje...

Netoli Rio de Žaneiro Brazilijoje yra ga... (1835)
ufospace
Paslaptingas vaizdo įrašas Mančeste...

Nedidelė dievo Ozyrio skulptūra, pagamin... (1541)
ufospace
Naktį su Žeme prasilenkė futbolo ai...

Naktį į antradienį netoli Žemės praskrie... (871)
ufospace
Dinozaurų parką Radailiuose atidary...

Birželio pabaigoje Radailiuose duris atv... (3267)
ufospace
Keliasdešimt metų snūduriavusi juod...

Astronomų dėmesio sulaukė už 47 mln. švi... (903)
ufospace
Neišspręstas Karaliaučiaus galvosūk...

Prieš 68 me­tus, 1945-ųjų rugp­jū­čio 2 ... (3681)
ufospace
NASA sėkmingai išbandė ekologišką r...

Kosminiai aparatai dešimtmečius varomi h... (825)
ufospace
Atvirkštinė kalba – kai žmogaus lūp...

Praėjusiojo amžiaus paskutiniuosius d... (1537)

ufospace
Kas gali apsigyvenanti žmogaus smeg...

Liepos mėnesį užfiksuoti du skirtingi at... (1289)
Всего комментариев. Iš viso komentarų: 0
avatar

Kategorijosvisos naujienos